LHV: Venemaa võib põrgata vaid korraks

17. september 2008, 14:56

Kuigi lühiajaliselt võib Venemaa turg
peagi põrgata, siis pikaajalist trendi muutust veel ei oota, ütles LHV
analüütik Madis Toomsalu.

"Välistest teguritest on viimaste päevade Venemaa aktsiaturgude langusele aidanud kaasa nädalavahetuse sündmused USAs - Lehman Brothersi pankrot ja AIG lisakapitali otsimine. Need on selgeks tõestuseks krediidikriisi süvenemisest, mille tulemusena kannatavad eelkõige arenevad turud ja riskantsemad varaklassid," rääkis Toomsalu.

"Investorite riskivalmidus on vähenenud ning raha hind on tõusnud, mis on eriti valusalt löönud Venemaad. Kuigi Metšeli ja TNK-BP saagad on sisuliselt oma lahenduse leidnud, siis Gruusia sõda koos globaalselt langevate aktsiaturgudega on viinud kapitali kiire pagemiseni Venemaalt," tõdes ta.

Analüütik lisas, et hoolimata keskpanga pingutustest on likviidsus olematu ning varahindade languse taustal nõutakse võlgnikelt suuremat tagatist või laenu tasumist. Kumbki ei ole praeguses turusituatsioonis kerge ülesanne, sest selleks lihtsalt puuduvad vahendid.

"Lisaks on Venemaa kannatanud kiire naftahinna languse tõttu ning kui eeltoodud fundamentaalsetele põhjustele lisada aktsiate sundmüügid, tekkinud paanika ja esimese investeerimispanga (KIT Finance) pankrot, on käesoleva nädala börsikrahh selle elavaks peegelduseks," märkis Toomsalu.

"Kuna suures ulatuses on tegemist Venemaa enda probleemidega, siis Eesti aktsiaturge sealsed sündmused eriti ei mõjuta. Pigem avaldavad meile mõju globaalne kapitali kallinemine ning riskikartlikkuse tõus. Samal põhjusel on kukkunud ka Kesk- ja Ida-Euroopa börsid," ütles Toomsalu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2008, 13:22
Otsi:

Ava täpsem otsing