Kommentaar: päästke mind fondide ahelatest

Liis Kängsepp 31. oktoober 2008, 10:45

Eilne Äripäev kirjutas, kuidas pea kõik
teise sambaga liitunud on praeguseks kas suuremaid või väiksemaid summasid
kaotanud. Eks mu endagi portfell on tugevasti räsida saanud. Kõigest paari kuuga
on fondist 30 000 krooni minema pühitud.

Kuna meil kõigil on võimalus valida vaid käputäie fondide hulgast, millest suurem osa hoiab investeerimisel ühesugust joont, on väga tähtsal kohal fondijuhtide töö. Meie pensioniunistus sõltub suures osas nende professionaalsusest.

Pensionifondid on sõitnud aga börsidega üheskoos allamäge ja tuleb tõdeda, et ega suurt vara valitsemist fondides ei toimu. Päevast päeva odavnevad aktsiad ja võlakirjad on portfellidesse raiutud ning hinnalangust vaadatakse kõrvalt pealt. On tore, et meil õnnestub osta fondiosakuid nn soodushindadega. Aga miks ma olen pidanud sellisele passiivsele fondivalitsejale tuhandeid kroone maksma?

Teen ettepaneku, et kui fondivalitsejaid ei oska või ei saa vastavalt fondi strateegiale aktiivselt fondi juhtida, peaks investoritel olema endil suurem otsustamisvabadus.

Praegu on meil võimalik pensionifonde ümber mängida kord aastas, kuid osakud vahetatakse pensionikogujal ära alles 2-14 kuud pärast sooviavalduse sisseviimist. Kuna täna on aasta viimane päev oma fondiinvesteeringute ümbermängimiseks, on ooteaeg kõige lühem. Kaks kuud. Aga praeguses kiiresti muutuvas maailmas on see väga-väga pikk aeg.

Kas sa oleksid nõus aktsiate ostmisel või müümisel arvestama sellega, et su tehing tehakse ära kunagi kauges tulevikus, kui olukord finantsturgudel võib olla võrreldes praegusega kardinaalselt muutunud? Mina ei ole.

Sestap peaks fonde saama ümber vahetada päevapealt ning iga päev peaks olema võimalus fonde ümber mängida. See motiveeriks fondivalitsejaid rohkem kliendi nimel pingutama ning annaks inimestele suurema võimaluse osaleda oma pensionivara kogumise protsessis.

Ning veel üks mõte. Pärast aktsiahindade meeletut langust ja võlakirjade mahakirjutamist on investorid muutunud väga ettevaatlikuks. Seetõttu peaks loodama üks (riiklikult hallatav) fond, mis paigutab raha vaid lühiajalistesse valitsuse võlakirjadesse ja tähtajalise hoiusele. Ehk fond, mis näitab väga madalat, kuid see-eest stabiilset tootlust. On karm tõde, et kuue ja poole aasta pikkuse II samba ajaloo juures oleks selline ülikonservatiivne fond investorite jaoks parim valik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. October 2008, 12:17
Otsi:

Ava täpsem otsing