Kaks liitrit bensiini või General Motorsi aktsia?

Mait Jüriado 18. november 2008, 23:30

Rohkem kui 5% S P 500 indeksi
aktsiatest maksavad alla 5 dollari, nagu näiteks General Motorsi, Motorola ning
Fordi aktsiad.

Enamik finantseksperte palub hoiduda n.n "penny stockidest". Nii nimetatakse aktsiat, mis kaupleb madalamal kui 5 dollarit, kuid mitte madalamal kui 1 dollar ning need ei ole üldiselt aktiivselt kaubeldavad, vahendab CNN.

"Penny stockid" on tavaliselt ettevõtted, millest tavainvestor üldiselt kuulnudki ei ole ning mis ei kauple Nasdaq'il või New York Stock Exchange'l. Eile näitas statistika, et S P 500 indeksi aktsiatest 27 kauples madalamal kui 5 dollarit.

Ka paljud finantsasutused on muutunud "penny stockideks". Cit Group (CIT), E*Trade Financial (ETFC), Genworth Financial (GENW) ning AIG (AIG). Isegi kaks panka Sovereign Bancorp (SOV), National City (NCC) on muutunud "penny stockideks".

Sinna "klubisse" kuuluvad ka telekomid, jaemüüjad, tehnoloogiaettevõtted nagu Sprint Nextel (S), Motorola (MOT), Advanced Micro Devices (AMD), Liz Claiborne (LIZ) ning Office Depot (ODP).

Veel 61 S P 500 indeksi ettevõtte aktsiahinnad kauplevad hetkel viie ja kümne dollari vahepeal.

Võib juhtuda, et need ettevõtted teevad "reverse stock spliti", mis tähendab, et kui 100 dollarilise aktsiahinnaga ettevõte teeb 4-1 aktsiaspliti, siis investor, kes omab 100 aktsiat, saab portfelli 400 aktsiat hinnaga 25 dollarit. Nii tehakse üldiselt siis, et muuda liiga kalliks muutunud aktsiahind atraktiivseks ka väikeinvestorite jaoks. Sama võib juhtuda ka vastupidi. 1-4 aktsiaspliti puhul saab investor neli korda vähem aktsiaid, kuid tema aktsiate väärtus sellega ei vähene, kuna aktsiahind on ka neli korda kõrgem.

Mida tähendab tavainvestorile see, et aktsia maksab alla viie dollari? Paljud fondid eelistavad mitte osta aktsiaid, mis maksavad alla 5 dollari. Üsna sageli, kui aktsiahind langeb alla selle, ei roni aktsiahind enam üle 5 dollari, kuna fondide huvi aktsia vastu on ära kadunud.

On üsna halb mõte osta ettevõtte aktsiad, kes on teinud 1-4 aktsiaspliti, kuna enamik spliti tegijatest muutub tõenäoliselt uuesti sama odavaks kui enne splitti.

Näiteks Sun Microsystems (JAVA) tegi aasta tagasi 1-4 aktsiaspliti. Siis maksis aktsia 5 dollarit. Peale aktsiasplitti maksis aktsia 20 dollarit. Nüüd maksab aktsia aga 3,61 dollarit.

Siiamaani ei ole ükski S P 500 indeksi ettevõttest teatanud, et võib teha aktsiaspliti. Kuid CNNi arvates on tegemist aja küsimusega, millal mõni neist seda teeb.

Kumb on siis parem, kas kaks liitrit bensiini või General Motorsi aktsia?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 22:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing