18. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Grillimine: nauding ja elustiili osa

Grillimine on küpsetamine hõõguvate süte kuumuses.

Grillides tekib lihale ilus pruunistus kõrge ja kuiva kuumuse mõjul, seetõttu tuleb pöörata tähelepanu liha mahlasuse, meeldiva aroomi ja välimuse säilitamisele.

Millist grilli valida?

Parima tulemuse saame grillides suletud kaanega puusöegrillil hõõguvate süte kohal, sest nõnda tuleb söearoom ning suitsune maitsehõng tugevamalt esile.

Gaasigrillide puhul on miinuseks puusuitsu lõhna puudumine. Plussiks aga mugavus, kiirus ja puhtus. Gaasigrilliga on eriti lihtne kuumust reguleerida. Hea gaasigrill on malmist või roostevabast terasest grillrestiga ning vähemalt kahe põletiga (saab edukamalt kuumust reguleerida). Eriti hea on, kui grillil on olemas kõrgemal asuv nn soojendusrest.

Lihal tuleb lasta enne grillimist umbes tund toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus käib kiiremini) ja tulemus on maitsvam kui otse külmkapist võetuna.

Väga hea on grillsöe süütamiseks kasutada spetsiaalset sütekaminat (eraldi nõu, kus söed hõõguma aetakse), süüdates söed süütetablettidega.

Tavaliselt kulub 20 minutit süütamisest, et söed hakkaksid ühtlaselt hõõguma ja leeki enam ei oleks. Kui süte pealispinnale tekib õrn valge tuhakiht, on söed valmis.

Liha võib asetada grillile alles siis, kui selle rest on kuum ja toiduõliga kokku määritud.

Kuidas grillida?

Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt. Niimoodi saavutad isuäratava triibulise välimuse. Lisaks muudab liigne keeramine liha kuivaks. Lihalõiku tohib keerata vaid 1 kord!

Grill-liha küpsust saab kontrollida, hinnates liha pinna pruunistusastet (kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt). Kui lihalõigu pealispinnale tekivad niiskuse piisad, on liha alumine külg pruunistunud ja pööramiseks valmis.

Kui juba ühelt poolt grillitud lihalõigu pealispinnale tekib väike lihamahla loiguke, on liha alumine külg pruunistunud.

Seejärel tõsta liha grilli vähem kuumemale alale järelküpsema (võib laduda mitu lihalõiku üksteise peale, et need liigselt ei kuivaks).

Kogenud grillija saab küpsusastmest aru näpuga liha pihta surudes. Liha pööramiseks on mõistlik kasutada grilltange, mitte kahvlit.

Kuidas teha maitsesuitsu?

Kui kuumus läheb liiga suureks ja lihast eralduv rasv on sütel põlema läinud, saab leeki summutada veega, granaatõunamahlaga, õllega või veiniga; samuti grillile kaane peale asetamisega. Hea on sütele raputada märgasid lepalaaste, mis tekitavad ka lisasuitsu.

Sütele pandud eelnevalt vees leotatud maitsetaimed (näiteks rosmariin) või oksakesed või laastud (kirss, vaarikas, õunapuu jt) annavad lihale huvitava maitsenüansi.

Maitsesuitsu andmiseks võib grillimise ajal raputada sütele ka nt kuivatatud ürdipuru või asetada sütele veini ja ürtidega fooliumist kauss. Vedeliku auramisega saab juurde lisaniiskust ja head suitsuaroomi.

Gaasigrillil saab grillresti peale asetada kuivatatud ja seejärel veini või veega niisutatud lepapuu tükikesed. Võib kasutada ka eksootilisemaid puulaaste, näiteks hikkori- või mesquite-puu omi. Nii saame ka gaasigrillil tekitada grillikeskkonda rohkem suitsu.

Allikas: Enn Tobreluts

Autor: Enn Tobreluts

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt