Lemmi Kann • 27. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ivari Padar kärpis eelarveväljavaateid

Järgmise aasta majanduslangus on prognoosi kohaselt 3,5 protsenti, inflatsioon 4,2 protsenti ning tööpuuduse kasv 8,6 protsenti.

"Selles kontekstis juhtub eelarvega see, et eelarvemiinus võib olla 5 miljardit krooni. Teatud riskistsenaariumide arenemisel ei saa välistada ka suuremat puudujääki," nentis Padar ja lisas, et see ei tohi mingil juhul saada komistuskiviks euroga liitumisel, mille valitsus tahab ära teha aastal 2011.

Rahandusminister loodab täiendavate kärbete kaudu eelarvemiinust veel 2,5 miljardi võrra vähendada. Kuigi siis jääks prognoosipõhiseks puudujäägiks vaid 2,5 miljardit, mis tähendab 1protsendilist defitsiiti, kardab rahandusministeerium siiski kimpu jäämist Maastrichti 3protsendilise defitsiidikriteeriumiga, mis rahanumbrites tähendaks 8 miljardi krooni suurust eelarvemiinust.

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna juhataja Andrus Säälik märkis, et eeldatavasti nii palju halvemaks kui seni enam minna ei saa, kuid parem on olla valmis kõigeks.

"Kui me teaksime väga täpselt, et meil defitsiit üle 2,9 protsendi ei lähe ja me täidame kriteeriumid ära, siis me ei muretseks. Praegu me ei saa anda mingit garantiid. Parem karta kui kahetseda," ütles Säälik ning lisas, et rahandusministeerium ootab valitsuse poolt tegevusi, et defitsiiti vähendada ja garanteerida riigile vajalik paariprotsendiline puhver, juhuks kui mõni negatiivne majandusšokk veel kuskil varuks juhtub olema.

Küsimusele, millistest vahenditest defitsiiti katta, vastas Padar, et näeb esimese kohana endiselt kulude kokkuhoidu. Reservid jätaks minister targu puutumata ja kaaluks pigem laenu võtmist.

"Me analüüsime praegu laenu võtmise võimalusi," ütles Padar ning lisas, et kõne alla võivad tulla ka riigi võlakirjad.

"Kõik variandid on kaalumisel. Mingit SOSi ei ole, me peame rahulikult oma otsuseid tegema," sõnas Padar.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt