Omavalitsustes põleb endiselt hele laenutuli

04. detsember 2008, 07:36

Valimistele vastu minevaid valdu-linnu
majanduslangus ei sega - hoolimata varasemast krõbedamast intressist ja
kehvadest prognoosidest võtavad kümned ja kümned neist vägagi julgelt uusi
laenukohustusi.

Riigihangete registrist nähtub, et mitmel omavalitsusel on pooleli hange laenupakkuja leidmiseks või just sõlmitud laenu võtmise leping. Samuti arvestavad linnad-vallad järgmisel aastal jätkuvalt laenuvõimalusega, hoolimata sellest, et maksutulud on vähenemas ja kinnisvara müügist saadav raha pea täielikult kokku kuivanud.

Haapsalu linnavalitsus võttis augustis laenu 8,5 miljonit. Raha hinnaks ütles pank siis 0,69% + kuue kuu Euribor. Nüüd on linn välja kuulutanud uue hanke 32 miljoni krooni laenamiseks ja abilinnapea Martin Schwindti sõnul nii odavalt enam raha ei saa.

"Nüüd aga on pakkumised ehk seal 2 protsendi kandis (2% + 6 kuu Euribor - toim)," ütles ta. "32 miljonit on meie jaoks väga suur raha, kuid selle projektiga käib kaasas 35 miljoni kroonine eurotoetus ja sellest ei tahaks küll ära öelda," rääkis Schwindt. "Ehitus on odav, laen kallis, pole midagi teha."

Vasalemma vald tahtis hiljuti võtta laenu 32 miljonit krooni, kuid hange nurjus. "Summa oli nii suur, et pangad ei julgenud anda," ütles vallavanem Kaido-Allan Lainurm. "Kärpisime projekti ja varsti kuulutame välja uue hanke - 24 miljoni krooni laenamiseks." Laenu on vallal vaja põhikooli võimla ehituse lõpetamiseks.

Lainurm rääkis, et intressid muutusid päevadega, kui neil 32 miljoni krooni laenamine päevakorral oli. Hanke väljakuulutamisel oli intress alla 1% + Euribor, 37 päeva hiljem juba 2-3% + 6 kuu Euribor.

Laenamata ei saa Lainurme sõnul jätta, sest Vasalemma mõisas asuval koolil pole üldse mingit võimlat ning ehitus on juba alanud. "Me ei saa seda niimoodi poolikult seisma jätta, küll aga jätame ehitamata põhikooli laienduse," ütles ta. 30 miljonit krooni on valla jaoks peaaegu pool aasta eelarvest.

Käina vallavalitsus soovis mõni kuu tagasi laenata 11,5 miljonit krooni 12 aastaks, kuid võta näpust - hange kukkus läbi, sest ükski pank sellistel tingimustel laenu anda ei tahtnud. "Meile öeldi pangast, et neil on majasiseselt otsustatud, et nii pikki laene ei anta," ütles Käina vallavanem Üllar Padari. "Sellist reeglit me hanget välja kuulutades muidugi ei teadnud." Nüüd üritab vald saada 9,5 miljonit krooni viieks aastaks.

Kaks kuud tagasi sõlmis laenulepingu 28 miljoni krooni laenamiseks Võru linnavalitsus. Raha on vaja teede remontimiseks ning koolide-lasteaedade renoveerimiseks.

Koos selle laenuga ulatub Võru laenukoormus juba 45 protsendini eelarvest, kuid muretseda pole linnapea Kersti Kõosaare sõnul vaja - jõutakse laene tagasi maksta küll. Kuigi nagu paljudes teisteski omavalitsustes on ka Võrus juba tehtud sel aastal negatiivne lisaeelarve - linna kinnisvara ei tahtnud keegi eriti osta ja tulu jäi laekumata.

Loe lisa tänasest Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2008, 08:30
Otsi:

Ava täpsem otsing