SEB: uue laenu võtjal tasub intressi fikseerimist tõsiselt kaaluda

21. jaanuar 2009, 17:20

Kuna raha hind on maailmamajanduse
finantsprobleemide tõttu kasvanud, siis võib olemasoleva laenu fikseerimisel
olla uue laenu riskimarginaal senisest kõrgem. Uue laenu võtjal tasub samas
laenuintressi fikseerimist tõsiselt kaaluda, ütles SEB eraisikulaenude
äriarendusjuht Triin Messimas.

„Praegu ei soosi laenuintressi fikseerimist üleilmne finantskriis, mis on kergitanud raha hinda,“ nentis Messimas. „Laenu intressimäära fikseerimine tähendab tegelikult olemasoleva ujuvintressiga laenu refinantseerimist fikseeritud intressiga laenuga. Fikseeritud intressiga laenu andmiseks peab laenuandja ehk pank hankima vastava tähtajaga fikseeritud intressiga ressursi.“

Fikseerimise mõttekus ei ole Messimase sõnul otseselt seotud majanduse tõusu- või langusfaasiga. „Peamine eesmärk on ikkagi kindlus laenu kuumaksete püsimises ühesuurustena pikema perioodi vältel,“ rõhutas ta.

Intressimuudatusi Messimase sõnul lähemaks 3-5 aastaks täpselt ette prognoosida võimalik ei ole, seega kaasneb ujuvintressiga laenuga alati teatav risk. „Fikseeritud intressist on kasu laenusaajale, kuna tema laenukulud on kogu fikseerimise perioodiks täpselt ette ennustatavad ja seega ei ole sel ajal riski, et laenumaksed võiksid kallineda,“ põhjendas ta.

Panga jaoks ei ole otsest vahet, kas laenusaaja valib fikseeritud või ujuva intressi - pank annab laenu vastavalt ujuva või fikseeritud intressiga ressursist ning pangale jääv marginaal on mõlemal juhul ühesuurune, lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2009, 11:14
Otsi:

Ava täpsem otsing