Võib proovida võita intressimäära fikseerimiselt

21. jaanuar 2009, 16:46

Nordea Marketsi müügijuht Tõnu Palm
soovitab ettevõtetel ära kasutada majanduslangust ja madalaid laenuintressi
määrasid ning fikseerida intressid pikemaajaliselt.

„Ei tohi leppida tavapärasega, vaid tuleb olla innovatiivne ja otsida uusi lahendusi,“ rõhutab Palm, kutsudes üles olema mitte liialt pessimist majanduskriisi väljavaadete suhtes. „Pangad pakuvad ettevõtetele ka keerulisemaid riskimaandamise instrumente, nagu keerukamad intressiswapid ja optsioonid, mis võimaldavad võtta arvesse kliendi nägemust ja vajadusi.“

Palm toonitas, et esindab enda isiklikku nägemust. Arvestades intresside kõrget volatiilsust, õnnestub keerukamaid swappe kasutades Palmi sõnul fikseerida intressid veelgi madalamal tasemel kui võimaldavad seda tavalised intressiswapid.

„Selle aasta sõnum on intresside fikseerimine ajalooliselt madalal tasemel,“ märkis Palm, lisades, et sarnaselt Euroopa Keskpanga lühiajalistele intressidele on alanemas ka swapiintressid. „Ameerika Föderaalreservi intressid on oma põhja juba saavutanud, kuid euro intressidel on veel langusruumi,“ ütles Palm.

Palm tõdes, et madalad intressimäärad on üks majanduslanguse võimalusi, millest kinni haarata, ja on kahtlemata kasulikud nii eraisikute kui ka ettevõtete jaoks. Kui inflatsioon hakkab tulevikus kasvama, siis fikseerides praegu intressi, saavatatakse Palmi sõnul võit.

Palm rääkis, et kahe aasta pankadevahelise turu intress oli täna 2,27% ja viie aasta pankadevahelise turu intress oli 2,94%. "Kui on huvitavad struktuurid, siis me saame sellest intressimäärast veel madalamaks, nii et tasemed jäävad kuni 2,5% kanti," ütles ta.

Palm soovitas intresside fikseerimisel konsulteerida pankadega, mismoodi on otstarbekas intresse fikseerida, sest on mitmeid tegureid, mida peab intressiriski maandamisel arvestama, mis sõltuvad konkreetsest kliendist. Ühest soovitust ei ole olemas, lisas ta.

Taust:

Intressimäära swap on tehing, mille abil on võimalik kokkulepitavaks tulevikuperioodiks vahetada ujuva intressimääraga kohustusest tulevad maksed fikseeritud intressimääraga maksete vastu.
Swap-tehingu sõlmimisel võtab üks osapool kohustuse tasuda teisele osapoolele kogu ettemääratud perioodi jooksul tehingumahuga seotud fikseeritud intressisummasid ning teine osapool võtab kohustuse tasuda sama summaga seotud ujuvast intressimäärast tulenevaid makseid.

Allikas: Sampo Pank

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2009, 10:40
Otsi:

Ava täpsem otsing