Pankurite read on Davosis tänavu hõredad

26. jaanuar 2009, 12:07

Aja märgina on maailma pangandustippude
read Davosi suusakuurordis homme algaval maailma majandusfoorumil varasemast
hõredamad.

Nii ei ole enam kedagi osalemas pankrotti läinud investeerimispangast Lehman Brothers, mis tavatses maailma koorekihi kohtumisele läkitada suuri delegatsioone. Koju on jäänud Citigroupi juht Vikram Pandit ja Goldman Sachsi Lloyd Blankfein. Veel viimasel hetkel pidi reisiplaanid tühistama endine Merrill Lynchi juht John Thain, kes läinud nädalal sule sappa sai. Financial Times kirjutas täna, et Goldman Sachsi legendaarseks saanud iga-aastast pidu tänavu ei tule.

Kaalukaid äraütlemisi on ka võimueliidi seas. Foorumi korraldajale Klaus Schwabile on kindlasti suur pettumus, et tulemata jäävad nii USA uue presidendi Barack Obama rahandusministri kandidaat Timothy Geithner kui majandusnõunik Lawrence Summers. „Kui ma võiksin midagi soovida, siis seda, et näeksime Ameerikast kaalukate võtmeisikute osavõttu,“ ütles Schwab detsembris agentuurile Bloomberg. Obama saadab Davosisse oma nõuniku Valeri Jarretti.

California osariigi eelarves haigutav defitsiit sunnib koju jääma osariigi kuberneri Arnold Schwarzeneggeri.

Foorumi paneelis esinema pidanud India firma Satyam Computer Services Ltd endine juht B. Ramalinga Raju on aga suures petuskeemis osalemise eest kahtlustatuna hoopis vangis.

Hoolimata paljudest äraütlemistest ning üleilmsest finants- ja majanduskriisist, on varsti juba neli kümnendit kestnud foorumist tänavu rekordarv osavõtjaid. Kes otsib uusi ideid, kuidas kriisist välja pääseda, kes võimalust mõjutada uue ilmakorra kujunemist, nüüd kus vana laguneb. Poliitilisest eliidist on foorumi peakõnelejate hulgas Hiina peaminister Wen Jiabao ning Venemaa peaminister Vladimir Putin. Kohal on ka Saksamaa kantsler Angela Merkel ning Suurbritannia peaminister Gordon Brown.

Kokku on osalejaid ca 2500. Neist 1400 on äriliidrid, kes on oma firmade kasumite ja börsiväärtuse langust trotsides otsustanud siiski kulukal üritusel osaleda. Foorumi liikmemaks, mis annab õiguse Davosi oma esindajaid saata, on 42 500 Šveitsi franki (445 400 Eesti krooni). Sellele lisandub 18 000 franki (188 640 krooni) foorumil osalemise eest. Pluss majutus ja kõik muu.

Foorumi tänavune teema - „Kujundades kriisijärgset maailma“ - on mõnevõrra ennatlik, kui arvestada, et kriisi põhi pole veel käes. Muuhulgas plaanib IMF sel nädalal avalikustada uue ja veelgi süngema maailmamajanduse kasvuprognoosi. Pühapäeval tsiteeris agentuur Reuters IMFi kapitaliturgude osakonna asedirektorit Axel Bertuch-Samuelsi, kelle sõnul kärbitakse kasvuprognoos varasemalt 2,2 protsendilt 1-1,5 protsendile.

Pigem kujunevad pakilisemateks küsimusteks: kui hulluks asjad veel minna võivad ning mis on see, mis languse uuesti kasvuks pöörab. „Sellest saab üks olulisemaid kohtumisi foorumi ajaloos,“ lubab Schwab. Kriisi ajal on kokku tuldud ka 80nendatel ja 90nendatel aastatel, kuid Schwabi sõnul ei olnud ükski varasem kriis sellise globaalse ulatusega ja nii ennustamatu tulevikuga.

Kui viimastel aastatel on tähelepanu keskmes olnud riskifondid ja riiklikud investeerimisfondid, siis tänavu räägitakse ilmselt palju riigi rollist majanduses. „See võib olla esimene Davosi kohtumine, kus kapitalismi vaadatakse imetlemise asemel kui läbikukkumist,“ ütles ajalehele Wall Street Journal majandus- ja poliitikateaduste professor Ethan Kapstein.

Foorumiks valminud raport globaalsetest riskidest rõhutas kordades kasvanud eelarvekriisi riski maailma arenenud tööstusriikides. Raport hoiatab, et finantssüsteemi päästmine riigi rahaga seab ohtu eriti juba varem suure eelarvedefitsiidi või võlakoormaga riigid nagu USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania ja Austraalia.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2009, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing