BÖRS: VEEL rohkem raha!

Mait Jüriado 09. veebruar 2009, 23:10

USA aktsiaturge turgutab lootus, et USA
valitsus paiskab turule veel miljardeid dollareid päästeraha. USA turud olid
täna võrreldes reedega muutumatud.

Investorid on lootmas, et USA kiidab veel sellel nädalal heaks 819 miljardi dollari suuruse uue päästepaketi, mis hõlmaks maksualandusi, infrastruktuurikulutusi, eluaseme- ja muid programme ning töökohtade loomisi. Eelmise aasta oktoobris avalikustati 700 miljardi dollari suurune abipakett. Mäletatavasti ei toonud see turgudele mingisugustki leevendust ning aktsiaturud kolistasid toona alla tempos, mida tagantjärele nimetatakse börsikrahhiks. Eelmisel nädalal tõusis S P 500 indeks 6% ning Dow Jones indeks 4%. Üsna suure tõenäosusega võetakse abipakett ka seekord vastu, kuid arvestades seda, et USA börs on oma viimase nädala tõusuga abipaketi heakskiidu suure tõenäosusega juba sisse arvestanud, ei saaks välistada ka "müüki uudise peale" reaktsiooni. Rohkem selgust peaks tulema homme, kui sõna võtab USA riigikassa sekretär Timothy Geithner.

Eriti neurootiliselt käitub aga nafta hind. Kui päeva alguses võis täheldada, et nafta hind on lühiajaliselt stiimulpaketi uudise peale tõusule pööramas, vajuti päeva lõpuks päeva põhjadesse, pühkides ära vahepeal kätte võidetud 5%-lise tõusu. Taolist närvilisust võib täheldada nafta hinnas juba pikemat aega, kui positiivsemate uudiste peale lühiajaliselt rallitakse ning seejärel vaikselt allapoole kolistama hakatakse. Võimalik, et paljud on naftas lühikesed ning mõningane lootus paneb närvilisemad käed väljuma, tõstes niiviisi nafta hinda.

Kolmekümnest suuremast USA majanduse lipulaevast koosnev Dow Jones kukkus 0,12% 8271 punktini. Erinevate sektorite ettevõtetest koosnev S P 500 indeks lisas tõusu 0,15% 868,9 punktini. Tehnoloogiasektorile keskenduv Nasdaq indeks lõpetas päeva õrnas miinuses 0,01% ning väikeettevõtete indeks Russell 2000 kukkus 0,59%.

S P 500 indeks on roninud nüüd viimase 11-aasta madalapunktist, mis tehti 20. novembril, 15%. Indeks kaotas eelmisel aastal 38% oma väärtusest.

S P 500 indeksi ettevõtte neljanda kvartali kasumid, kes on siiani oma majandusaruanded avaldanud, on Bloombergi andmetel kukkunud keskmiselt aastataguse ajaga võrreldes 37%. Ettevõtete kasumid on kukkunud kuus kvartalit järjest, mis on rekordiline kukkumisjada.

Standard Poor's Index Services ootab käesoleval aastal S P 500 ettevõtete dividendide kukkumiseks 13,3%, mis on rängim kukkumine alates 1942. aastast, kui dividendimaksed kukkusid 16,9%. S P 500 indeksi ettevõtte maksavad prognoosi järgi dividende eeloleval aastal 214,66 miljardit dollarit võrreldes aastataguse 247,9 miljardi dollariga.

USA majanduse juhtoinas General Electricu (GE) aktsiad rallisid 13,9%. Bank of America (BAC) rallis 12,4%, Genworth Financials (GNW) rallis 15,5%. Goldman Sachs (GS) lisas plusse 1,4% ning Morgan Stanley (MS) kosus 3,2%. Käivad spekulatsioonid, et kaks viimast võivad teha aktsiate pakkumise, sest hinnatase on mõlemal pangal magus.

Täna teatavad majandustulemused peale turu sulgemist teiste seas Genworth Financial (GNW), ProLogis (PLD) ja Zoltek (ZOLT).

Rõõmsamatest uudistest teatas McDonald's (MCD), et globaalne müük kasvas olemasolevates poodides tervelt 7,1%. Ettevõtte aktsiad kosusid täna 1%.

Motorola Inc. (MOT) tõusis 7%. Kuuldavasti ostsid ettevõtte juhid eelmisel nädalal 2,75 miljoni dollari eest oma ettevõtte aktsiaid. Ostud on esimesed pärast eelmise aasta 72%-list aktsiahinna kukkumist.

Kaevandusettevõte Rio Tinto Group ADRid (RTP) kaotas 7,4% oma väärtusest. Ettevõte otsib uut tegevjuhti. Alles kuu aega tagasi määrati ametisse Jim Leng, kellega on tekkinud lahkhelid ettevõtte võla küsimustes.

General Motors (GM) kukkus 0,35% 2,83 dollarini. Autotootja on ühinemisläbirääkimiste laua taga Delphiga, et saada suuremat abi USA abipaketist. Samuti kavatseb autotootja koondada veel 5000 töötajat. Ford Motori (F) aktisad kukkusid päeva lõpuks 2,1% ja maksid 1,9 dollarit.

Nissan Motors (NSANY) koondab 20 000 inimest. Ettevõte teatas ka 904 miljoni dollari suurusest kvartalikahjumist. USAs noteeritud vajusid täna päeva lõpuks 3,7% miinusesse.

Whirlpool (WHR) tõusis 2%, kuigi ettevõtte kasum kukkus 76% ning hoiatati, et 2009. aasta kasum tuleb väiksem kui analüütikud ootavad.

NYSE Euronexti (NYX) USAs noteeritud aktsiad kukkusid 5,2%. Ettevõte sai kvartalis 1,3 miljardit dollarit kahjumit.

Barclays (BCS) USAs noteeritud aktsiad rallisid 11,1% ja maksid 6,99 dollarit. Suurbritannia panga kasumiaruanne pakkus investoritele vähem halvemaid tulemusi kui kardeti.

Kullaunts dollarites maksis päeva lõpus 899 dollarit ehk -1,6%.

Nafta maksis päeva lõpus USAs Nymexil 39,9 dollarit barrel ehk -0,7%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 12:36
Otsi:

Ava täpsem otsing