Pankur: konkurentsieelise säilitamiseks tuleb korrektuure teha

20. aprill 2009, 18:26

OECD analüüsist jääb mulje, et Eestit mitte
ei kritiseerita ettevõtete tulumaksu vabastuse eest, vaid pigem soovitatakse
analüüsida võimalike moonutusi, mis võivad kaasneda praeguse
tulumaksusüsteemiga, ütles DnB NORD Panga juhataja Hans Pajoma Äripäevale
kommenteerides OECD analüüsi.

"Ma arvan, et Eesti ettevõttete probleemiks ei ole mitte reinvesteeritud kasumi tulumaksust vabastamine, vaid pigem dividendide maksmisega kaasnev maksumäär. Küsimus on selles, kas ja kui konkurentsivõimeline on Eesti võrreldes naaberriikidega ning kas tänane maksumäär ei ole mitte liiga kõrge," märkis Pajoma.

Kui aastaid tagasi sai tänane maksusüsteem kehtestatud, siis oli tema sõnul ilmselgelt tegemist väga atraktiivse argumendiga meelitamaks siia välisinvesteeringuid. Täna, kui paljud ettevõtted on juba saavutanud oma arengus teatud stabiilsuse, ei pruugi praegune maksusüsteem ennast enam aga 100% õigustada. "Ma ei arva, et Eesti peaks loobuma tänasest tulumaksusüsteemist, küll aga oleks kindlasti paslik regulaarselt hoida ennast kursis naaberiikides toimuvaga ning teha vajalikke korrektuure, säilitamaks Eesti konkurentsieelis meelitamaks siia jätkuvalt uusi välisinvesteeringuid," ütles Pajoma.

Ta nentis, et sotsiaalmaksu alandamine vähendaks küll ettevõtete maksukoormust, kuid samas ei usu Pajoma, et see aitaks oluliselt kaasa uute töökohtade loomisele. Samuti ei usu panga juht seda, et sotsiaalmaksu määra tõttu jääks mõni investeering Eestisse tegemata, see sõltub lisaks sotsiaalmaksule ka paljudest teistest aspektidest. "Mis puutub aga eelarvepoliitika paindlikusse, siis loomulikult peab riik olema võimeline reageerima võimalikult kiiresti maailmamajanduses toimuvale. Samas, kui võrrelda täna Eestit teiste Balti riikidega, siis tuleb tõdeda, et meie senine eelarvepoliitika on ennast igati õigustanud ning erinevalt lõunanaabritest on meil täna puhvrid, mille arvelt eelarveauke täita," ütles Pajoma.

"Ma loodan, et valitsus võtab need soovitused siiski eelkõige endale teadmiseks kui ühe võimaliku alternatiivi ning ei torma neid kohe ellu rakendama. Igasuguste muudatuste elluviimisel peame ikka ise veendunud olema, et see samm on õige ning muudab senist olukorda paremaks," lisas pankur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2009, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing