Rasmann: soovitan valitsusel arvestada keskpanga prognoosiga

22. aprill 2009, 17:04

Marfin Panga peadirektor Riho Rasmann
soovitab valitsusel arvestada eelarve kärpimisel Eesti Panga 12,3%se
majandusprognoosiga, mitte rahandusministeeriumi 8,5%se prognoosiga.

"Soovitaksin valitsusel arvestada pessimistlikuma ehk Eesti Panga prognoosiga," ütles Rasmann.
"Parem olla valmis hullemaks, hoida eelarvekuludega kokku. Kui positiivne pööre toimub varem ja majanduslangus on väiksem kui praegused prognoosid ning eelarve tulupool kosub, on ka positiivset lisaeelarvet meeldivam teha," leidis pangajuht.

Rasmann ei näe probleemi, et prognoosid on nii palju muutunud. Kui läinud detsembris prognoosis Eesti Pank mustema stsenaariumi järgi tänavuseks majanduslanguseks 5 protsenti, siis täna on see 15 protsenti. "Prognoosimine kiiresti muutuvas majanduskeskkonnas on tänamatu töö, mis omakorda toob kaasa ka prognooside kiire muutmise vajaduse," põhjendas ta.

"Vaadake kas või IMFi, kes pea iga kuu annab uue ja pessimistlikuma prognoosi maailmamajanduse arengutest," tõi Rasmann näiteks. Eesti avatud ning väike majandus on igale muutusele maailmamajanduse arengus tundlikum kui suure siseturuga riigid, mis omakorda võimendab negatiivsete muutuste mõju Eestile, lisas ta.

Kus on veel need kohad, kust kokku hoida, ei osanud Rasmann pakkuda, sest pole enda sõnul nii hoolikalt eelarvet lugenud. "Lihtsalt emotsiooni pealt ei tahaks pakkuda, sest tegemist on ikkagi pea 10protsendilise eelarve vähendamisega," möönis ta.

Rasmanni sõnul ei tohiks aga minna kulude kallale, mis vähegi majandust elavdavad ja aitavad luua töökohti ning soodustada majanduse kasvu. "Kriitiline faktor on aga eelarvemuudatuste tegemise kiirus - mida kauem valitsus viivitab, seda hullem," rõhutas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 17:04
Otsi:

Ava täpsem otsing