Kuidas deflatsioonis edukas olla: soovitusi isiklikuks tarbeks

08. mai 2009, 13:16

Nii nagu firmad, on ka inimesed Eestis seni
pikka aega tundnud valdavalt kiire inflatsiooni ja buumiaega, kus palgad
jõudsalt tõusid.

Kuidas aga edukas olla ka deflatsioonis ehk olukorras, kus üheltpoolt hinnad langevad ja teisalt tööturul konkurents teravneb. Siin mõned nõuanded Gary Shillingilt raamatust „Deflatsioon: kuidas lähenevas deflatsioonilaines ellu jääda ja edukas olla.“

Isikliku elu korraldamiseks annab autor järgmisi soovitusi:

1. oota ära odavamad hinnad – kui pole tegemist esmatarbekaubaga, oota ära, kuni hind veelgi langeb. See on üks väheseid viise, kuidas alaneva palga juures elatustaset tõsta.

2. säästa rohkem – aktsiatesse paigutatud säästud võivad kiiresti haihtuda, panusta rohkem võlakirjadele ja hoia raha (raamat on kirjutatud enne tänast finantsturgude krahhi), kui aktsia- ja võlakirjaturud on deflatsiooniga kohanenud, on aeg jälle aktsiaid juurde osta.

3. vähenda laenukoormust – deflatsioon suurendab võlakoormat, nii on tark seda vähendada. Ärge laske ennast eksitada madalatest nominaalintressidest – reaalintress jääb kõrgeks.

4. ole oma tööandjale vajalik – siin kehtib tavaline retsept: tööta paremini ja efektiivsemalt, õpi uusi oskusi.

5. tööta firmas, millel on tulevikku – peamised koondamised tulevad firmades, mis tegutsevad alal, kus on suur ülepakkumine või kus tarbijad hinnalanguse ootuses oma oste edasi lükkavad

6. võimalusel püüa kindlustada võimalikult suur fikseeritud palgaosa. Samas tuleb arvestada, et tööandjad taotlevad deflatsiooni tingimustes suuremat paindlikkust ning eelistavad palgad muuta sõltuvaks firma käekäigust.

Kokkuvõttes on deflatsiooni ajal võitjate leeris need, kes ootavad ostu sooritamiseks ära odavamad hinnad, säästavad ja annavad laenu, väldivad krediitkaardilaene, on üldse vähe laenu võtnud, on hea haridusega oskustöölised, on palgal heade tulevikuväljavaadetega firmas ning on ise ettevõtlikud.

Kaotajate leeri liigitab raamatu autor impulsiivsed ostlejad, suured krediitkaardivõlglased, suure laenukoormaga inimesed, vähese haridusega ja eriliste ametioskusteta inimesed, hääbuvates tööstusharudes töötavad inimesed, üle makstud töötajad ja riigilt palka saavad töötajad.

Kuidas deflatsioonis edukas olla: soovitusi isiklikuks tarbeks Kuidas deflatsioonis edukas olla: soovitusi isiklikuks tarbeks

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2009, 13:46
Otsi:

Ava täpsem otsing