Ruta Arumäe: deflatsioon on hetkel vajalik

08. mai 2009, 12:19

Võrreldes Euroopa Liiduga on Eesti
hinnatase päris kallis ning arvestades alanenud sissetulekuid oleks ilmselgelt
kohane ka hindadel veidi langeda, sõnas SEB majandusanalüütik Ruta
Arumäe.

"Deflatsioon on hetkel vajalik selleks, et eelnevatel aastatel on hinnatõus olnud väga kiire – liiga kiire ja inimeste rahakoti pihta põntsu pannud. Inimeste sissetulekud nüüd langevad, ilmselgelt oleks kohane ka hindadel veidi langeda," kommenteeris Arumäe pool aastat langenud tarbijahinnaindeksit.

"Nii kaua kuni deflatsioon on ajutine, on see hindade korrigeerimine. Ning hindade korrigeerimist on ilmselgelt vaja tänases Eestis. Eelnevatel aastatel oli nõudlus väga suur ning hindu oli kerge tõsta. Nii kaua, kui deflatsioon pole pikaajaline, millest on raske välja tulla, siis praegu ma selles ohtu küll ei näe," lisas ta.

Arumäe märkis, et praegu alanevad hinnad seetõttu, et pärast energiahindade tõusu on need maailmaturul mõnda aega tagasi juba väga järsult langenud ning see jõuab nüüd kohale Eesti sooja hindadesse.

Ta sõnas, et praegu kõige suurem tegur, mis hindu allapoole toob, on soojahindade alanemised ning teine komponent on toidukomponent, mis on hästi volatiivne. "Samamoodi oli eelmine aasta meeletu toiduhindade kasv, nüüd tuleb see samamoodi seda võrra rohkem alla," rääkis ta.

"Deflatsioon on selline, mis ei soodusta väga investeerimist ettevõtlusest, aga käesolevas situatsioonis on ilmselgelt investeerimise vajadus väga väike, kuna praegu on majanduse seis selline, et tootmisvõimsusi on väga palju üle ja puudub vajadus investeerimiseks hetkel," selgitas analüütik.

Tema sõnul on deflatsioon väga teretulnud nähe. "See on täiesti vajalik praegu Eesti majandusele. Vaadates Euroopa Liidu pilti, siis Eesti on hinnatasemelt ikka päris kallis," tõdes Arumäe. "Kui me vaatame teist pilti, kus me võrdleme tootlikust, siis selles osas oleme me ikka väga maha jäänud. Ilmselgelt on meie hinnatase meie kohta liiga kõrge, üldine hinnatase peaks ikka kõvasti allapoole tulema," lisas analüütik.

Arumäe ütlusel on näha, et energiahinnad maailmas hakkavad vaikselt ülespoole kerima. "Tooraine hinnad hakkavad enne liikuma, kui üldine majandustsükkel, ühel hetkel saab see lihtsalt deflatsiooni pidurdavaks teguriks," märkis ta. "Kui maailmas kütusehinnad tõusma hakkavad, vaevalt et meiegi siin väga sellest puutumata jääme. Ma arvan, et see toob meid juba järgmisel aastal deflatsioonist välja," lisas Arumäe.

"Praeguse prognoosi kohaselt näen ma selle aasta teises pooles deflastiooni ja meie prognoos järgmisel aastal on nullilähedane või siis kergelt isegi positiivne," märkis SEB majandusanalüütik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2009, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing