Tiit Vähi: võitja on see, kelle ettevõte jääb alles

ÄP praktikant 24. august 2009, 16:18

Järgmisel aastal kiratseb Eesti majandus
edasi ja paljud ettevõtted ostetakse ära võileivaraha eest, ütles ASi
Silmet Grupp juhataja Tiit Vähi.

Mida toob järgmine aasta Eesti ja maailma majandusele?
Raske aasta tuleb. Euro on veel mitme aasta kaugusel ja jätkame krooniga. Reservid on otsas. Laenurahaga ja maksude tõstmisega püütakse täita eelarveauke. Välisraha sissevool oluliselt ei parane: ei laenuraha ega ekspordi suurenemise kaudu. Eesti on ummikmaa – majandus enam ei lange ega tõuse, vaid jätkab põhjas. Paljud ettevõtted sunnitakse võileivaraha eest omanikku vahetama.

Mida peaksid ettevõtjad oma tegevuses ja suhtumises muutma?
Arvan, et ettevõtjad tegid suuremad muutused oma suhtumises ja tegevuses juba ära. Need, kes tegemata jätsid, jäid totaalselt hiljaks. Ja mis siis on tehtud? Nõudlus langes ja ettevõtjatel sündisid realistlikud plaanid. Nii palju, kui sai müüa, ka toodeti. Finantseeringud lükati tulevikku. Ja praegu oodatakse, millal maailmamajandus paraneks.

Kes on võitjad?
Võitjad on need, kes suudavad toota välisturgudele, sest Eesti siseturg jääb nõrgaks. Võitjad on need, kes võtsid tööle väliseksperte ning müüvad tooteid otse välisturu lõppkliendile. Võitjad on need, kes suudavad säilitada tootmise, kliendid, töötajaskonna ehk oma ettevõtte.

Kes on kaotajad?
Praegu pole eesmärk teha palju raha, sest see pole võimalik. Praegu on põhiülesanne säilitada oma ettevõte. Kõik, kes seda suudavad, elavad veel kaua. Need, kes mitte, on kaotajad ja lahkuvad areenilt.

Millal lõppeb majanduskriis?
Maailmas on kriisi põhi juba praegu käes, aga Eestis mitte. Eestis lõpeb kriis siis, kui suudame taastada toodete ja teenuste konkurentsivõime välisturgudel, olles samas pragmaatilised ja aktiivsed ka idaturul. See annaks lootust, et paraneb välisraha sissevool ja kasvab majandus. Praegu need paranemismärgid puuduvad. Eks kiratseme edasi.

Äripäev küsib ettevõtjatelt nende ennustusi järgmiseks aastaks seoses 24. septembril toimuva majanduskonverentsiga Äriplaan 2010. Konverentsi kohta loe siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2009, 18:07
Otsi:

Ava täpsem otsing