Maksuamet: pärast Aivis Ohtla lahendit pole negatiivseid lahendeid olnud

31. august 2009, 14:45

Pärast seda, kui Tallinna Ringkonnakohus
rahuldas 2005. aastal Viljandi ärimehe Aivis Ohtla kaebuse maksuameti
vastu, kes määras talle hindamise teel 1,2 miljonit krooni tulumaksu, pole
maksuamet kaudse maksustamise teemal kohtus kordagi kaotanud.

Maksu-ja tolliamet kontrolliosakonna juhataja asetäitja Monika Jõesaar ütles, et see ei vasta tõele, et maksuamet pole kasutanud kaudse maksustamise meetodit pärast Aivis Ohtla lahendit, mis oli selles vallas esimeseks maksuvaidluseks. "Oleme kasutanud küll ja pärast Aivis Ohtla lahendit pole maksuameti jaoks negatiivseid lahendeid olnudki," märkis Monika Jõesaar.

"2005.aastal oli meil neli lahendit, nendest ainult üks oli maksuameti jaoks negatiivne," selgitas Jõeksaar ja lisas, et Aivis Ohtla lahend sai kõikidest lahenditest kõige suurema vastukaja osaliseks. "2006. aastal oli meil üks kohtulahend ja see oli positiivne," lisas Jõesaar. 2007. aastal oli positiivne lahend, 2008.aastal 2 positiivset lahendit.

Aivis Ohtla puhul oli tegemist esimese kohtulahendiga, mille aluseks on maksude nn kaudne määramine maksumaksjatele, kelle ametlikud sissetulekud on maksuameti hinnangul oluliselt väiksemad tema kulutustest.

Ohtla väitis, et maksu määramise metoodika on vale, kuna kulude hulka on arvatud ka antud laenud ja tulude hulka on arvatud isikule tagastatud laenud. Kaebaja väitel pärinesid tema sissetulekud varasematest säästudest, isalt saadud pärandvarast, laenutehingutest ja valuuta- ja bensiiniärist.

See oli esimene puhtalt hindamise teel tehtud maksuotsus inimese suhtes, kes maksuameti hinnangul elab selgelt üle oma ametlike tulude. Paljud maksukonsultandid ennustasid, et kui maksuamet läbib kohtukadalipu selles küsimuses edukalt, hakatakse kaudset maksustamist tulevikus laialdasemalt kasutama.

Maksuametile annab selleks õiguse 2002. aasta suvest jõustunud maksukorralduse seaduse paragrahv 94 "Maksusumma määramine hindamise teel", mida seni on kasutatud mitmete maksuotsuste juures lisakaalukeelena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. August 2009, 15:38
Otsi:

Ava täpsem otsing