Juhtkiri: Eesti maa eestimaalastele

1706-aripaev 21. september 2009, 07:51

Tänane Äripäev kirjutab, et riik kavatseb
reformimata metsamaad müües kodumaist kapitali eelistada. Äripäeva arvates on
Eesti maa müük eestimaalasi eelistades suurepärane idee. Kuigi selle sammuga
võib riik kaotada raha, teeb see siiski meele rõõmsaks.

Mais selgus, et rahapuuduses riik valmistub investeerimispanga SEB Enskilda keelitusel oksjonil riigimetsa müüma, ning et riigi omanduses oleva vaba metsamaa hind ulatuks viie miljardi kroonini.

SEB Enskilda arutelumaterjalist selgus, et riigile kuulub ligi 36% Eesti metsadest, mida on märksa rohkem võrreldes näiteks põhjanaabritega (Rootsis 18% ja Soomes 25%), lisaks kuuluvad riigile reformimata metsamaad, mis moodustavad 17% kogu Eesti metsamaadest. Riigil ei ole eluliselt oluline omada majanduspiiranguteta metsamaad, oluline on tagada metsade jätkusuutlik majandamine, arvasid mesikeelsed investeerimispankurid.

Riigikogu roheliste fraktsioon esitas seepeale reformierakondlasest keskkonnaminister Jaanus Tamkivile arupärimise ning viimane tunnistas, et rahvusvaheliste fondide huvi metsamaade vastu on olemas, eelkõige suuremate pakettide vastu. "Isegi alates 20 000 hektarist, paraku on selliseid tervikpakette meil väga raske pakkuda," ütles Tamkivi. "Samas on väga rõõmustav, et ka kohalik kapital, kohalikud metsaomanikud ja ühistud on väga elavat huvi tundnud selle võimaluse vastu." Tamkivi lisas, et juhul, kui need paketid moodustatakse sellise suurusega, mis osutuvad neile oksjonitel jõukohaseks, siis on ka kohalik kapital täiesti valmis tulema nendele oksjonitele. "Leian, et see protsess kaldub pigem selles suunas, et teeme väiksemad paketid ja kindlasti anname kohalikele metsaomanikele võimaluse nendel oksjonitel osaleda," lubas ta ning on oma sõna pidanud.

Teisalt räägib kohalike eelistamine vaba turumajanduse vastu, mille kohaselt peaksid kõigil olema võrdsed võimalused. Lisaks võib arvata, et eestimaalastele müüdud metsatükkidest satub suur osa varem või hiljem siiski välismaiste omanike kätte, lihtsalt teise hinnaga.

Ka Tamkivi ütles riigikogu ees esinedes: "kui me vaatame statistikat selle kohta, mis on juhtunud nende metsamaadega, mis erastati esimeses ringis, mis on juba ajalugu, siis üllatuseks selgub, et väga suur osa nendest metsamaadest on tänaseks jõudnud suuremate metsafirmade või fondide kätte."

Aga mis selles siis ikka halba, kui kodanik oma vaba raha veidi kasvatab? Mille poolest Rootsi pankade kontodel jõude vedelevad miljardid paremad on?

Aga ehitame siis kiriku keset küla - et pakumegi neid maatükke esmajoones kohalikele, huvipuuduse tõttu müümata jäänud maatükkidest teeme paketid ja müüme need fondidele.

Hundid söönud, lambad terved.

Juhtkiri: Eesti maa eestimaalastele Juhtkiri: Eesti maa eestimaalastele

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. September 2009, 07:51
Otsi:

Ava täpsem otsing