IMF ei usu Lätis euro kiiret tulekut

08. oktoober 2009, 13:46

Oma viimases hinnangus Läti riigi
jõupingutustele rahvusvahelise abilaenu tingimuste täitmisel ning kohanemisel
majanduse järsu langusega, on IMF skeptiline Läti lootuste osas euro kiiresti
kasutusele võtta.

Läti eurole ülemineku strateegial on „tõsised takistused“, kirjutab IMF oma raportis. Probleemiks riskivad saada nii eelarvedefitsiidi, inflatsiooni kui võlakriteerium. Peamine kurja juur on aga eelarvedefitsiit, mida käristavad majanduse järsk langus, maksutulude ärakukkumine, sotsiaalkulutuste kasv ning deflatsioon.

„Arvatust palju kõrgem valitsuse defitsiit muudab Maastrichti kriteeriumide täitmise raskemaks ning võib edasi lükata abiprogrammist väljumise strateegiat, milleks on euro käibelevõtt,“ nendib IMF.

Analüüsides Läti kokkulepet Euroopa Komisjoniga eelarvedefitsiidi vähendamiseks, juhib IMF tähelepanu, et isegi selle nn „kiire kohanemise“ stsenaariumi järgi kerkib Läti avaliku sektori võlg aastaks 2012 55%le SKPst. Kui siia lisada veel ka pankade restruktureerimise kulud (mida on raske hinnata), võib võlg kerkida 80%le SKPst, mis on üle Maastrichti kriteeriumides kehtestatud 60%se ülempiiri.

IMF leiab, et kuna majanduslangus Lätis 2010. aastal ilmselt jätkub ning 2009. a on eelarvedefitsiidi kärpimisel palju tuginetud n.ö ühekordsetele abinõudele, on Lätil raske ELile eelarvedefitsiidi vähendamise osas antud lubadusi täita. Täiendavate meetmeteta riskib eelarvedefitsiit tuleval aastal paisuda 18%le SKPst, märgib IMF . „Selline olukorra halvenemine muudab keerulisemaks Läti valitsuse strateegia riigi haavatavust euro kiire käibelevõtu abil vähendada,“ nendib fond.

Riigivõlga riskib paisutada ka deflatsioon, mis IMFi prognoosi järgi süveneb. Lisaks puudub pretsedent, kuidas suhtuda deflatsiooni inflatsioonikriteeriumi täitmise seisukohast. „Ka see suurendab ebakindlust euro kasutuselevõtu osas,“ nendib IMF.

Praegust strateegiat - kus Läti püüab kohaneda valuutakurssi muutmata - on tänase seisuga IMFi hinnangul algselt arvatust veelgi raskem ellu viia. Muuhulgas on põhjuseks kaubanduspartnerite valuutade odavnemine. Nii on tõenäoline, et hinna ja kulutasemete kohanemine tuleb veel pikaldasem ja vaevalisem kui abiprogrammi käivitamisel arvati, nendib IMFi raport.

"Kuna maailmamajanduse nõudlus on liiga nõrk, et Läti langusest välja tirida, on ees pikk periood, kus SKP kahanemine jätkub, tööpuudus kasvab, maksutulud vähenevad ning eelarves ootavad ees tõsised korrektsioonid," kirjutab IMF.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. October 2009, 13:31
Otsi:

Ava täpsem otsing