Vichmann soovis Rahumaa pankrotti

20. november 2009, 07:48

Teiste seas on Riia piimatööstust omava RPS Holdingu omanik Marcel Vichmannile kuuluv First Telecom Trading, kes nõudis Alta Foodsi pankrotti.

Vichmanni firma sai osanikuks tänu sellele, et omandas septembris SEB Varahalduselt ASi Alta Foods võlakirjad ja omab nüüd 1,8% RPSi aktsiapakist.

Vaid veidi varem, augustis, oli SEB Varahalduselt ostnud Alta Foodsi võlakirjad Vichmanni äripartneri Oliver Kruuda kontrollitav AS Rubla.

Kruuda ja Indrek Rahumaa vaidlevad kaks aastat tagasi alguse saanud ning hiljem luhtunud piimatööstuse Tere ja kommivabriku Kalev ostutehinguga seotud rahaülekannete pärast. Rahumaa tegi Kruudale enam k ui 100 miljoni krooni suuruse ettemaksu, kuid siis loobus ostust ja Kruuda pole nõus ettemaksu tagastama.

Pärast võlakirjade ostu üritas Rubla alustada Alta Foodsi vastu pankrotimenetlust, aga kohus lükkas taotluse tagasi. Pankrotiavalduse Alta Foodsi vastu esitas ka Vichmanni First Telecom Trading, ent praeguseks on selle tagasi võtnud. Vichmannilt ei õnnestunud Äripäeval kommentaari saada. 

Rahumaa oli sunnitud loobuma Soome kattematerjalide tootjast
Lisaks Rigas Piensaimnieksile on Rahumaa olnud sunnitud loobuma ka enamusosalusest Soome kattematerjalide tootjas OY Scantarp Ab, vähemalt osaliselt Silvano aktsiatest ja nõudest Luterma vastu. Indrek Rahumaa ja Alta Foodsi suvine võit 103 miljoni krooni vaidluses Oliver Kruuda suuromanduses ASi Luterma vastu pole seni tulemust andnud - raha Alta saanud ei ole.

Sellegipoolest on nõue Luterma vastu panditud. Pool summast läks tagatiseks OÜ Ahtri Maja ees oleva kohustuse katteks - aasta lõpu seisuga 102 miljonit krooni. Ahtri Maja kuulub Äripäeva rikaste TOPs 15. koha saanud Toonart Rääskile. Ahtri Maja omandusse läks eelmise aasta seisuga ka Alta Capitalile kuuluv OÜ Pinkwater - ettevõte omab 90% Soome kattematerjalide tootjas Oy Scantarp Ab. Scantarp oli Ahtri Majalt 45%-lise krõbeda intressiga saadud laenu tagatis. Rääskiga Äripäeval rääkida ei õnnestunud.

Teine pool Luterma nõudest on panditud Otto Tammele kuuluvale OÜ-le Dalton Eesti. Dalton Eestil ja Tammel Alta vastu nõudeid eelmise aasta lõpu seisuga üleval ei olnud ja Tamme ise pantimist ei kommenteeri. "Ma arvan, et küsige Alta käest otse," ütleb ta. "See, mis Alta ütleb - ega nii on. Ega siis Alta Capital ei valeta ju," lisab ta täpsustava küsimuse peale.

Tammet teatakse Toomas Tooli äripartnerina. Tooli abikaasa Mari Tooli nimi seisab Rahumaa Läti ettevõtte SIA Alta Capital Partnersi aruandes. Eelmise aasta lõpus võlgnes Alta Mari Toolile 82,6 miljonit krooni. 19,5%-lise intressiga saadud laenu tagatis oli 10% Silvano Fashion Groupi aktsiatest. Väidetavalt kuuluvad aktsiad juba Toolidele.

Toomas Tool Äripäevaga Alta teemal suhelda ei soovi. "Praegu ei ole meil Mari Tooli ees mingeid kohustusi. Panditud nõue tagab repolepingut Dalton Eesti OÜga, millega refinantseeriti SIA ACP aruandes nimetatud nõuet," selgitab Alta jurist Anton Sigal.

Alta Capitali juristi Anton Sigali selgitused:

Alta kui kontserni rahavoogusid juhitakse konsolideeritud baasil (v.a nende tütraettevõtjate puhul, kellel on iseseisev majandustegevus), ning on võimatu eraldada konkreetset raha ülejäänud rahast.

Vastaval perioodil oli majanduses veel kõik korras ja likviidsus heal tasemel, mistõttu tehti ja valmistati ette mitut tehingut korraga. Kui seda kõike seletada, siis peaks vaatama kogu portfelli täielikku ajalugu, mida isegi meie partnerid ei suuda hoobilt täpselt kirjeldada.

Kontrollisime Vicroni tehingu ajalugu üle ja võime kinnitada, et kogu emissioonist saadud raha läks Graanuli omandamise finantseerimiseks. Tehingu raames omandas Vicron Graanuli aktsiaid ja andis tehingu läbiviimiseks loodud ühingule lühiajalist laenu. Emissioonil oli kaks osa - lühiajaline (4 kuud) ja pikaajaline (12 kuud). Vahepeal vabanes Vicronil osa investeeritud kapitalist ja see investeeriti grupisiseselt, kuna emissiooni lunastamise tähtaeg ei olnud veel saabunud. Siit ka Vicroni bilansis olev nõue Alta Capital Partnersi vastu.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. February 2010, 11:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing