Tea Taruste, kaasautor • 22. november 2009 kell 21:00

Ostjal varuks hulk trumpe

"Naljatamisi öeldakse, et turul on kaks rumalat - üks küsib liiga palju ja teine maksab liiga vähe. Kinnisvaraturg on praegu ostjakeskne ning annab häid võimalusi tingimiseks," rääkis Uus Maa Kinnisvarabüroo elamispindade osakonna juht Elari Tamm.

Palju sõltubki tingimise edukus sellest, kui kiire on müüjal ja mis on müümise põhjus. "Kui müüjal on kiire, võib tehingu hind reaalse raha olemasolul langeda kuni 20%. Kui tehinguga on rohkem aega, jääb tingimisruum reeglina alla 10%. Hinnad on nüüdseks langenud tasemele, kus ostja ja müüja jõuavad palju kergemini kokkuleppele kui aasta tagasi," märkis Tamm.

Hinnaootuste vahe on tema sõnul selgelt vähenenud ja tehinguid tehakse rohkem. Seega ei rutta müüjad hindu langetama nii altilt kui 6-8 kuud tagasi. "Kindlasti ei anna müüjad hinnas järele, kui pakkumisi tehakse huupi. Ostja kombib sel moel turgu, et äkki mõni müüja "murdub", see aga on müüjale solvav," sõnas Tamm ning soovitas ostjal huupi pakkumise asemel üldist hinnataset jälgida.

Tamm lisas, et müüjad saavad väga hästi aru, et langusperioodil ei ole pikk müügiperiood hea. Korterite müügiperiood on praegu 3-4 kuud, majadel ja kruntidel 6-8 kuud. Ostjal, kes teeb pakkumise müügiperioodi lõpufaasis, on eelis tingimisel edu saavutada ja soodne tehing teha.

Kallimate objektide ostjad apelleerivad sageli autoriteetide hinnangutele. "Pole erilist vahet, kas korter on müügis 6,8 või 5,8 miljoniga. Kallima kinnisvara vastu huvi tundev ostja on pragmaatiline ning nõus maksma turuhinda. Argumendiks on ruutmeetri hind, mille kohta ta on näiteks Äripäevast lugenud," rääkis Tamm, kel ongi hetkel 6,8 miljoni krooniga müügis kolmetoaline korter Tallinnas Tornimäe kaksiktornis.

Kuu jooksul on olnud kaks huvilist, kes pakkumisi pole teinud. "Hind on kõrge, oleme selle objekti müügiperioodiks arvestanud 8-9 kuud," märkis Tamm.

A & A Kinnisvara tegevjuhi Aivar Villemsoni sõnul annab praegune kinnisvaraturg ostjaile tugeva eelise kauplemiseks. Elamumaa krunte on pakkumises palju, ent tehinguid tehtud suhteliselt vähe. Tehingute hind on jäänud alla pakkumiste hinnast. "Elamukinnistud, kus on puudulikud kommunikatsioonid, ei lähe praegu üldse kaubaks ja seal ei tule keegi tingimagi," märkis Villemson.

"Majade puhul on kõige suuremaks kauplemise argumendiks lisainvesteeringud, sest maja visuaalsel vaatlusel leitakse ikka mõjuvaid põhjuseid hinna langetamiseks, on siis vaja midagi värvida või parandada. Kuna majade hinnad on kõrgemad kui korteritel, on ka ostjaid vähem ja surve müüjatele suurem," kirjeldas ta turuseisu.

Korterite ostjatel on välja kujunenud klassikalised laused kauplemiseks: "Pakkumisi on palju, meil ei ole kiiret ja hinnad ka veel langevad." Villemsoni sõnul peab üsna leidlik olema, et nendele argumentidele vastu vaielda. "Kuna mõned aastad tagasi ei tulnud kauplemine kinnisvaraturul kõne allagi, siis praegu on just hea aeg kasudega tingida, sest mine tea, millal turg jälle müüjate kasuks kaldub," soovitas ta.

"Tingimisel ei tohi ostja unustada, et iga mustlane kiidab oma hobust," rõhutas Grand Kinnisvara tegevjuht Marek Kerna ning soovitas mitte huupi lahmida, vaid tutvuda põhjalikult objektiga, teha korralik kodutöö ning kaasata edukaks kauplemiseks oma ala profid.

Autor: Tea Taruste

Hetkel kuum