Aivar Hundimägi • 30. november 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Taas suurimaks omanikuks Andrei Žukov

Žukovile täielikult kuuluv Leonarda Invest tegi eelmisel ja sel aastal kaks suuremat ostu. 2008. aastal ostis Žukov 45,4 miljoni krooni eest Tallinna Äripanga aktsiaid ning kergitas korraks Leonarda Investi osaluse selles väikepangas 29,42 protsendile. Äripanga aruandest aga selgub, et juba selle aasta alguses on ta osa omandatud aktsiaid müünud edasi, praegu on tema osalus Leonarda Investi kaudu otse 21,84 protsenti.

Lisaks kuulub Žukovi firmale kolmandik ettevõttest Grand Marketing, mis on 9,92 protsendi suuruse osalusega olnud samuti Äripanga suurimate aktsionäride seas. See firma on sel aastal jooksnud uudistest läbi ka Onistari omaniku Igor Savenkovi eraisiku pankroti nõudmisega seoses.

Žukovil õnnestus oma osalust Tallinna Äripangas suurendada pärast finantsinspektsiooni põhjalikku järelevalvemenetlust. Kolm aastat tagasi võttis inspektsioon Žukovilt õiguse osaleda panga juhtimises, sest tema pangaväline äritegevus oli läbipaistmatu. 2005. aasta alguses otsustas finantsinspektsioon põhjalikumalt kontrollida Äripanga omanike struktuuri ja selle töö tulemusena otsustati piirata suure osa aktsiakapitali hääleõigust Tallinna Äripanga aktsionäride üldkoosolekul.

Põhjuseks oli Äripanga aktsiakapitali suurendamine. Esialgu pidid väidetavalt Žukovi Venemaal asuvad äripartnerid ostma Tallinna Äripanga aktsiaid, kuid nad loobusid sellest ja emissiooni päästmiseks märkis Žukov ise toona kolme firma alt aktsiaid. Ta saavutas pangas ligi 40protsendilise osaluse. See oli põhjus, miks finantsinspektsioon asus Äripanga ja Žukovi tausta uurima.

Selle aasta kevadel ostis Leonarda Invest Vene kapitalil põhinevalt Nutritecilt Eesti ühe suurema piimatootja ja põllumajandussaaduste tootja Agro Piima aktsiad.

Mõni kuu hiljem sai Agro Piima omanikuks advokaadibüroo Laus & Parnterid, kus on osanikuks ka vandeadvokaat Madis Kiisa, kes kuulub Tallinna Äripanga nõukogusse.

Kuni 2005. aastani oli see sama advokaadibüroo Leonarda Investi omanik. Agro Piima asutaja oli aga AS Lacto, mis kuulus afgaani päritolu investorile Yaqub Haidaryle, kes sattus oma äritegevusega Eestis raskustesse ning süüdistas probleemides teiste seas ka Žukovit ja viimase firmat.

Hetkel kuum