Silvia Viidik • 3. detsember 2009 kell 21:00

Idamaa turgude nõiutud tõus

Raha otsib, kuhu minna, otsib kohta, kus pinnas kasvuks ja kus oleks parem paisuda. USA suurpank Goldman Sachs soovitab sellisele rahale arenevaid turge, eriti Hiinat.

Panga viimaste andmete järgi on aina rohkem fonde tõmmanud end välja arenenud turgudelt, suundudes arenevatesse, ning seda isegi pikaajaliselt, sest rahavool peaks jõudsalt jätkuma lausa järgmised kaks aastakümmet.

Muidugi ei rõõmusta see ülemäära Hiinat ennast, kus valitsus püüab kõikvõimalikke meetodeid kasutades vähendada võimalust aktsiamulli tekkimiseks. Goldmani Hiina strateegi Thomas Dengi hinnangul kasvavad sealsete ettevõtete kasumid järgmisel aastal keskmiselt 20 kuni 30 protsendi jagu ja see tõmbab hoogu juurde ka aktsiatele.

Tema soovitaks eelkõige keskenduda Hiina autotööstusele ja tervishoiuvaldkonna aktsiatele. "Lääne riikide raha voolab Idamaadesse, mis tähendab et arenenud riikide raha voolab arenevatesse riikidesse," märkis Deng ning lisas, et see saabki olema järgmise 10 kuni 20 aasta trend.

Rahvusvahelise Valuutafondi prognooside kohaselt peaks arenevate riikide majandused järgmisel aastal kasvama 5,1 protsenti, samas kui arenenud riigid peavad ilmselt leppima üsna oluliselt väiksema, 1,3protsendilise kasvuga.

Dengi hinnangul kerkib Hiina CSI 300 indeks järgmise aasta lõpuks 4300 punktini ja Hongkongi Hang Seng indeks samal ajal 27 000 punktini. Eile sulgusid indeksid vastavalt 3590 ja 22 553 punktil, viidates veel päris mõistlikule tõusule vaatamata asjaolule, et juba praeguseks on CSI indeks sel aastal kerkinud 97 protsenti ja Hang Seng indeks 56 protsenti.

Credit Suisse'i Aasia regiooni analüütik Sakthi Siva märkis, et endiselt on väga palju raha ootamas oma õiget aega. Panga Hiina ja Hongkongi privaatpanganduse kliendid hoiavad praegu rahas umbes 55 protsenti oma varadest tavalise 30 asemel, sest kardavad ülekuumenenud aktsiaturgu ja ootavad kannatlikult korrektsiooni.

Kui uskuda Goldman Sachsi, võivad need investorid korrektsiooni ootama jäädagi, kuigi keskpanga hinnangul on kinnisvara ja tooraineturu mull riigi jaoks siiski küllalt arvestatavaks riskiks.

Hetkel kuum