Veidi vähem kui aasta tagasi kirjutasin siinsamas tagumisel leheküljel, kuidas mure Ida-Euroopa majanduse väljavaadete pärast kukutas Dow Jonesi tööstuskeskmist 3,8 protsenti.
Läti majandusraskuste ning rekordiliste majanduslanguse numbrite tõttu hakkasid Balti riikide (ka Eesti) peatsest kokkukukkumisest ning valuutade devalveerimise hädavajalikkusest rääkima üha suuremad ja kõlavamad nimed.
Nii ütles New Yorgi Ülikoolis asuva Sterni ärikooli professor Nouriel Roubini veidi enam kui aasta tagasi, et Eesti on finantskrahhi äärel, ning Nobeli majanduspreemia laureaat Paul Krugman olevat soovitanud Eestil minna Argentina teed ehk kroon devalveerida.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Analoogilisi analüüse ning soovitusi kroon devalveerida tuli järjest suuremate finantsinstitutsioonide kontoritest.
Nüüd on olukord täpselt vastupidine. Suured analüüsikeskused ja rahvusvahelised meediaväljaanded, kes ennustasid meie majanduse kokkukukkumist, on hakanud meid kiitma ja üksteise võidu järgmiseks aastaks euroga ühinemist ennustama.
Oleme ka ise paljus samasugused. Kriisi algusfaasides suutsime korjata üles peamiselt Balti riikide kohta kõige mustemates värvides kirjutatud artiklid ja analüüsid.
Nii näiteks ilmusid augusti alguses Financial Timesis Balti riikide kohta käivad kolumnid kahel päeval järjest. Gideon Rachmani kolumn "Euroopa valmistub Balti pauguks" sai meie meedias väga laia kajastuse. Täielikult jäi aga tähelepanuta samas lehes päev varem ilmunud John Dizardi artikkel "Kas Balti valuutad jäävad seotuks euroga?", mis oli tunduvalt tasakaalukam ja realistlikum.
Sel esmaspäeval ilmunud Dizardi kolumni Eesti edust eurokursil kajastas laialt ka meie ajakirjandus.
Mulle näib, et me tihtipeale võtame liiga tõsiselt seda, mida suured nimed meie kohta ütlevad. Roubini on saanud näiteks omamoodi rokkstaari staatuse ning iga tema lauset võimendatakse reeglina üle.
Eestisse investeeriva varahaldusfirma Firebird Republics Fund portfellihaldur Harvey Sawkin on öelnud, et "paljud, kes Balti turge kommenteerisid, nagu Krugman ja Nouriel Roubini, ei teadnud Eestist suurt midagi. Võrdlused Argentinaga on olid tõepoolest kohatud."