19. mai 2010 kell 5:56

Plenderleith: arvestame dividendi määrates kõigiga

Aktsionäridele, sealhulgas Tallinna linnale, sel aastal tavapärasest kaks korda suuremat dividendi maksva Tallinna Vee juhi sõnul arvestatakse dividendi määramisel ka suuraktsionäride soovidega.

Intervjuu Tallinna Vee juhi Ian Plenderleithiga.

Teie kuupalk on üpris väike - 53 000 krooni. Miks Te nii väikse palgaga olete üldse nõus Tallinna Vett juhtima?

Ma ei hakka kommenteerima oma palka. Summa, mida me avalikustame, on kõikidele juhatuse liikmetele aastas makstav kogusumma, ja see ei tähenda, et minu kuupalk on 53 000 krooni.

Olete maksnud ligi 20 miljonit krooni juhtimistasu. Kuhu see summa läheb?

Tegemist on United Utilitiesiga (UU) sõlmitud teenuste osutamise lepinguga, mille raames ostab AS Tallinna Vesi UU-lt teenuseid, mis on seotud valdkondadega, mille puhul meil endal puudub vajalik oskusteave. Meil on dokumendid selle kohta, et see raha on makstud lepingu alusel teenuste ja konsultatsiooni eest. Ja kui te küsite, kas minule tuleb siit mingi summa, siis vastus on "ei".

Tallinna linnale makstakse rohkem dividende, kui algselt eelarvesse kirjutati. Tallinna Vee ja tööstusparkide dividendidest plaanis Tallinn algselt saada eelarvesse 110 miljonit krooni, nüüd maksab ainuüksi Tallinna Vesi linnale dividende üle 170 miljoni krooni.

Mul ei ole aimu, mida Tallinna linn algselt plaanis, sest ma ei osale eelarve aruteludes. Nagu me ka täna (eile - toim) aktsionäride üldkoosolekul ütlesime, et meil on iga aasta detailne protseduur, mille käigus analüüsime ettevõtte kassavooge, ettevõtte äriplaani, kvaliteedikohustuste täitmist ning peame regulaarseid kohtumisi kõikide suuremate aktsionäridega. Vaatasime üle kõik oma tulud ja kulud ning pikaajalise äriplaani, et riski õigesti hinnata. Raha, mida me välja maksame, ei tohi kindlasti kahjustada ettevõtet ja pakutavat teenust. Samuti oleme rääkinud kõikide suuremate aktsionäridega. Selle tulemusel teeb juhatus nõukogule ka ettepaneku.

Kes pakkus esimesena, et Tallinna linn võiks saada nii suurel hulgal dividende. Kas te ütlesite ise esimesena linnapea Edgar Savisaarele, et me oleme nüüd analüüsinud ja valmis rohkem maksma?

Oleme rääkinud kõikide suuremate aktsionäridega ja nemad on esitanud enda seisukohad. Nemad saavad teha firmale ettepaneku, millises ulatuses nad dividende soovivad, sest nad on investorid ja firma omanikud. Peame muidugi arvestama, mis on neil öelda.

Kas te võiksite rohkem rääkida, millised on laienemisplaanid Baltimaades?

Kui võrdleme, millises seisus oli Tallinna Vesi 2001. aastal ja millises praegu, on ettevõte teinud läbi suure hüppe. Seda nii kvaliteedis kui ka klienditeeninduse mõttes. Perspektiiv arenemiseks on olemas. Praegu on ettevõte võimeline koostööd tegema kommertspankadega ja saaksime arenemiseks laenu võtta.

Aga millised ikkagi kindlad plaanid Lätis ja Leedus?

Meil ei ole veel kindlaid plaane.

Kui palju raha olete võimelised praegu arendamisesse panema?

Seda on võimatu öelda, sest praegu ei tea, millised on erakapitali kaasamise tingimused. Üks võimalus on varade müük, nagu Tallinnas, või näiteks 20-25aastane kontsessioonileping varade haldamiseks ja hooldamiseks või ka leping muude teenuste või konsultatsioonide osutamiseks.

Kommentaarid

Peeter Alajaan, Tallinna Vee väikeaktsionär

Sellised summad lubati juba ammu välja maksta. No omanik võtab nii palju, kui ta jõuab võtta. Eriaktsiad on olemas paljudel firmadel, see on levinud ja Tallinnale nii suure dividendide jagamine ei tekitanud kahtlusi. Pealegi firma juhtkond ja enamusosanikud otsustavad lõpuks ettevõtte poliitika. Aga kõik need otsused on olnud õiged.

taust

Tallinna Vee eilsel aktsionäride koosolekul otsustati välja maksta 500 miljonit krooni dividende.Väikeaktsionär saab iga aktsia kohta 25 krooni ja B-aktsia omanik 10 000 krooni aktsia kohta. Väljamakse tehakse selle aasta 11. juunil ning dividendiõiguslike aktsionäride nimekiri fikseeritakse 1. juunil kell 23.59.

 

Autor: Katariina Krjutškova, Katre Pilvinski

Hetkel kuum