Anne Oja • 26. mai 2010 kell 16:13

Maailmamajandus peab pankrotifaasi läbi tegema

Maailmamajandus ei tervene enne, kui on pankrotifaasi läbinud ja seeläbi vanadest võlgadest puhastunud, rääkis finantsturu teenuseid pakkuva Infina analüütilise osakonna juht Aleksandr Ivaništšev.

Ta osales portaali Rosbalt küsitluses, kus uuriti, kas Kreeka ja eurotsooni finantsprobleemid on globaalse majanduskriisi teiseks laineks.

"Lootus, et see puhastus toimub evolutsioonilisel teel, jääb iga päevaga vähemaks," täpsustas analüütik. "Kui situatsioon väljub kontrolli alt, võivad ilmingu mastaabid osutuda 1930ndate aastatega võrreldavaks."

Ivaništšev meenutas prantsuse poliitiku ja majandusteadlase Jacques Attali öeldut, et kriis pole veel alanudki. "See, mida senini nägime, on vaid tulevikus lahendust nõudvate probleemide diagnoosimine," märkis ta.

Alates 2007. aastast on probleemide arv kasvanud ja kriisi lehter laienenud, imedes endasse järgemööda kinnisvara, pangad, reaalsektori, tarbimise, erainvesteeringud, riigieelarved jne.

Ekspert tõdes, et raha eelistab praegu reaalsektori asemel endiselt finantsspekulatsioone. "Mürgiste varade" probleem on määramata ajaks edasi lükatud. Paljud riigid elavad endiselt võlgu, tarbides rohkem kui toodavad.

Analüütiku sõnul peavad arenenud riigid globaalse finantskriisi peatamiseks naasma kullastandardi juurde. See tähendab, et kasutusele tuleb võtta uus valuuta. Lisaks on vaja meetmeid nagu finantssfääri reform, kontroll finantskäibe üle ja spekulatiivsete finantstehingute piiramine.

Peamine ülesanne on aga usalduse loomine uue valuuta vastu ning ümberorienteerumine finantsvahendeilt reaalsektori investeeringutele.

Hetkel kuum