Sirje Rank • 28. juuni 2010 kell 8:51

Maailma äriliidrid kahtlevad euro tulevikus

Maailma äriliidrid näevad kasvavat riski, et Euroopa rahaliit lähema kolme aasta jooksul lagunema hakkab, selgub täna avalikustatud uuringust, mille koostas Economist Intelligence Unit.

Küsitletud 440st panga- ja ettevõtte tippjuhist arvasid pooled, et tõenäosus on üle 50%, et üks või paar riiki võlakriisi tõttu 2013. aastaks euroalalt lahkub. Enam kui kolmandik arvas, et rahaliidu täieliku lagunemise tõenäosus on vähemalt 25%, vahendas Financial Times.

Kõige tõenäolisemalt arvatakse euroalalt lahkujate hulka Kreeka. Järgnevad Portugal, Hispaania ja Iirimaa. Viies kõige tõenäolisem euroalalt lahkuja on Saksamaa.

Väljavaadet, et mõni G20 riikidest võiks oma võlgadega hätta jääda, hindas kolmandik vastanuist enam kui 50% suuruseks. Enim kartusi on seotud Itaaliaga, järgnevad Argentina, Türgi, Mehhiko ja Venemaa. Euroopa riikidest arvatakse oht Itaalia järel kõige suuremaks Suurbritannias.

Kaks kolmandikku vastanuist arvas, et euro jätkab järgmise 12 kuu jooksul odavnemist. Euro probleemid on tugevdanud USA dollarit, kuid dollari enda mõjuvõim on hinnanguliselt taandumas.

80% vastanuist arvas, et lähima kolme aasta perspektiivis jääb dollar peamiseks reservvaluutaks. Viie aasta perspektiivis kahanes toetus dollarile 57%le. See pilt räägib pigem tõsiseltvõetavate alternatiivide puudusest kui usaldusest dollari vastu. Viie aasta perspektiivis eelistas 15% reservvaluutana näha Hiina jüaani, ehkki see pole kuigi tõenäoline. Eurot toetas selles funktsioonis 12% vastanuist.

Hetkel kuum