• Jaga lugu:

  Investori lootused Vene tarbijal

  Investorite pilke püütakse taas keerata Venemaa poole. Hiljuti rääkis Rootsi fondihaldusfirma East Capital Tallinnas institutsionaalsetele investoritele Venemaa aktsiaturust. Neljapäeval rääkisid Swedbank Roburi fondijuhid Swedbanki kuldklientidele ka Venemaa aktsiaturust.
  Venemaa aktsiaturg on läbi ajaloo olnud suhtarvude poolest madalamalt hinnatud teistest arenevatest turgudest. Nüüd on aga vahe Venemaa kahjuks kärisenud iseäranis suureks. Analüütikute poolt 12kuuks prognoositud ettevõtete kasumite alusel arvestatud MSCI Venemaa aktsiaindeksi hinna-kasumi suhe oli 6,7 ehk 37 protsenti madalam MSCI arenevate turgude indeksi võrreldavast näidust. Ajalooliselt on Venemaa olnud keskmiselt 20 protsenti odavam arenevatest turgudest.
  Kui teised arenevad turud on kes rohkem, kes vähem tõusnud, siis Venemaa on taas suurte arenevate turgude osas sabassörkijate seas.
  Sageli alustatakse Venemaa puhul presentatsioone sellest, mida kõike Venemaal on. Jutt käib muidugi toorainetest. Swedbank Roburis Venemaa fondi juhtiv Johan Elmquist ütles, et Venemaal on kõike seda, millest mujal maailmas on puudus. Venemaal on maailma rauamaagireservidest 18 protsenti, maagaasireservidest 27 protsenti, naftareservidest kümme protsenti, vase-, nikli- ja tsingimaagireservidest 20-25 protsenti, pallaadiumist 20 protsenti, metsamaast pindalalt 20 protsenti, põllumajanduseks kasutatavast maast kaheksa protsenti, kullareservidest 16 protsenti ja maailma teemanditoodangust 18 protsenti.
  East Capital leidis, et Venemaal on käimas tõsine reformimine. Seevastu Swedbank Roburi fondijuht ütles, et viimastel aastatel ei ole Venemaal toimunud ühtegi olulist reformi ning neid ei paista ka tulemas. Venemaal on riigi osalus ettevõtluses väga kõrge, isegi kahekordne võrreldes Indiaga. Hea äriühingujuhtimise vallas on skandaalid osakeseks igapäevaelust. Venemaa aktsiaturg on väga suur.
  Välismaalastele on kättesaadavad 900 miljardi dollari eest Vene väärtpabereid. Vaatamata suurele absoluutsuurusele on Venemaa aktsiaturu likviidsus vilets.
  Kui turu suurusega läbi kaaluda, on Türgi aktsiaturg Venemaast seitse korda likviidsem. Venemaa on ülimalt korrumpeerunud. Elmquisti presentatsioonis oli kirjas, et Venemaa oli 146. kohal vähemkorrumpeerumise edetabelis (1. vähim korrumpeerunud, 180. enim korrumpeerunud) Sierra Leone tasemel, Hiina näiteks oli 79. Ta täpsustas, et uue uurimuse järgi on Venemaal korruptsioon kasvanud, Venemaa on juba 154. kohal.
  Nii East Capital kui ka Swedbank Robur panustavad Venemaa sisetarbimise kasvuga seotud sektoritele. Elmquist ütles, et kuigi Venemaa on toorainerikas, on nende portfell pigem üles ehitatud sisetarbimise kasvust tulu saavatele ettevõtetele, kuna toorainete eksport on Venemaal väga kõrgelt maksustatud. Temale meeldivad kommunaalmajanduse ettevõtted, aga ka mobiilsideoperaatorid. Kuigi Venemaal on mobiiltelefonide kasutus kõrge, võib fiksliinide vilets seisukord viia ka mobiilse andmeside kasvule.
  Öeldakse, et kui sisering ostab, näitab see, et paremini informeeritud isikud usuvad ettevõtte käekäiku. Venemaal on mitmed ettevõtete juhid ja suuromanikud võtnud laenu ja ostnud oma ettevõtete aktsiaid.
  Venemaa tarbijad on võtnud vähe tarbimislaene, nagu ka eluasemelaene. Elmquist loodab, et Venemaal hakatakse võtma rohkem tarbimislaene ja ka osa hoiustatud rahast liigub tarbimisse.
  Presentatsioonis näidati, et juulis kasvas mulluse juuliga võrreldes Venemaal jaemüük 6,6 protsenti ning oodatakse kasvu kiirenemist. Kiire tarbimise kasvu taga on järsk reaalpalgatõus. Langevad hoiuse- ja laenuintressid panevad rohkem tarbima.
  Paraku tuli presenteerimise päeval uudis, mille kohaselt septembris kasvas Venemaal jaemüük 4,7 protsenti ehk oluliselt vähem, kui analüütikud ootasid (ootus seitse protsenti kasvu). Ka inimeste sissetulekud kahanesid, mis võivad viidata majanduse taastumise aeglustumisele. Septembris kahanesid sissetulekud augustiga võrreldes 0,2 protsenti, kuid aastaga kasvasid 5,1 protsenti. Jaemüük langes eelneva kuuga võrreldes 1,9 protsenti, mis on esimene langus alates veebruarist.
  Elmquist ütles, et põhjus, miks olla Venemaa aktsiaturu suhtes 2011. aastal positiivselt meelestatud, on see, et halvad asjad on juba nagunii kõigile teada. Aktsiad on odavad ja jäänud maha teiste maade omadest. Võrreldes teiste arenevate turgudega on majanduse taastumine olnud tugev. Suuremaid riske näeb ta väljaspool. Kui Lääne-Euroopa ja USA majandused teevad topeltpõhja, riivab see ka Venemaad. Tähelepanelikult tuleks jälgida seda, mida teevad kinnisvarahinnad Hiinas. Kui kinnisvarahinnad langeksid, vähendaks see ehitamist ja sealt on lühike maa toorainehindade kukkumiseni. Venemaa sisestest riskidest tõi ta esile, et isegi, kui nafta hind jääb kõrgeks, jääb eelarve defitsiiti. Samuti võib poliitiliselt stabiilsel Venemaal enne 2011.-2012. aasta valimisi tulla ette poliitilist müra.
  Jaapani investeerimistarkus ütleb, et mis on odav, võib ka olla halb. Ilmselt on Venemaal korruptsioon hoidmas aktsiaid madalamal teistest arenevatest turgudest.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Robert Sarv: palun terve inimese passi
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
USA majanduskasv alla ootuste; börsid sellegipoolest plussis
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
Raadiohommikus: Irina Embrich võitudest, Otto Pukk 637% tõusust ning Roman Zaštšerinski koroonapassist
Äripäeva hommikuprogramm kõneleb reedel suurtest võitjatest, aga ka koroonakriisist ja koroonapassist.
Äripäeva hommikuprogramm kõneleb reedel suurtest võitjatest, aga ka koroonakriisist ja koroonapassist.
Raadiohommikus: tulemuste sadu ning Hiina hirmud börsil
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.