9. november 2010 kell 3:59

Börsidel võib oodata IPO sadu

Uued ettevõtted jõuavad ühe tihedamalt börsidele. Kui praegu lähevad hästi kaubaks just kiiresti arenevate turgude ettevõtted, siis majanduse stabiliseerumise korral on oodata börside uste taha ühe rohkem ka USA ja Euroopa firmasid.

Tänu tugevale majanduskasvule ja madalatele intressimääradele kogusid Aasia firmad eesotsas Hiinaga esimese üheksa kuuga IPO-de (aktsiate avalike esmaemissioonide) abil peaaegu, et topelt niipalju kui USA, Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika kokku.

Esimese üheksa kuuga kogusid Aasia firmad börsileminekutega ligikaudu 90 miljardit dollarit. Ekspertide hinnangul see trend lähikuudel jätkub.

Raha kaasamisega on hoogu läinud ka meie idanaabrid. Alles möödunud reedel tõid Vene ärimehed Londonis börsil jaekaubandusketi O`Key kui ka internetigigant mail.ru. Kohe-kohe peaks börsile tulema Vene riiklik teemanditootja Alrosa.

IPO-äri Euroopas kogub hoogu

Euroopas langes esmaste emissioonide maht kolmandas kvartalis 3,1 miljardile dollarile, IPO-de arv langes võrreldes möödunud kvartaliga 11 võrra 49-le. Mitmed Euroopa IPO-d lükati edasi turgude ebakindluse tõttu. Ernst & Young strateegiliste tõusvate turgude asejuht Gregory K. Ericksen ütles, et  „börsile on tulemas veel arvukalt kasvu taotlevaid firmasid. Peale kaheaastast ooteaega IPO võimaluse avanemiseks on firmad nõus aktsepteerima vähem agressiivseid hindamisi, lootes turule hiljem uuesti tagasi tulla ja teenida rohkem kapitali jätkupakkumiste teel.“ Ericksen usub, et kui makromajanduse olukord veelgi stabiliseerub, paraneb olukord ka globaalsetele IPO turgudel.

Suurimad Euroopa viimased börsile tulijad on olnud Itaalia energeetikakontsern Enel, kes teenis tütarfirma Enel Green Power börsileviimisega 2,6  miljardit eurot. Eestlaste hulgas on üks tuntumaid värskeid börsipääsukesi bensiinijaamasid haldav Statoil Fuel & Retail, mis lisaks selle, et ta oktoobri lõpus oma aktsiaid Oslos noteeris paneb Tallinnas hetkel kokku oma verivärske börsifirma finantskeskusest.

Meile lähematest turgudest käib IPO melu endiselt suure hooga Poolas, kus sel aastal on börsile toodud juba poolsada firmat ning käimasolev aasta tõotab tulla mahtude poolest ajaloo kõige aktiivsem. Sel nädalal on näiteks oodata börsile Varssavi börsi ennast, mis on piirkonna börsidest kõige kiiremini arenenud. Börsil on noteeritud kokku üle 550 firma.

GM võib puhada lõkkele USA turu

Ühendriikide IPO turu on viimase nädala löönud kihama autotootja General Motors, mis kavatseb korraldada aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) kogumahus kuni 13,6 miljardit dollarit. General Motorsi juhi Dan Akerson eesmärk on teenida USA maksumaksjale tagasi 50 miljardit dollarit, mida riik Ühendriikide autotootja pankrotist väljatoomiseks eelmisel aastal mängu pani. Huvi General Motorsi aktsiate vastu on turul väga suur. Esiteks lubab autotootja, et suudab teenida 19 miljardi dollarist EBIT aastakasumit ning teiseks pakutakse aktsiaid analüütikute hinnangul IPO käigus ülisoodsalt.

 

 

Autor: Katri Soe-Surén, Katre Pilvinski

Hetkel kuum