Indrek Kald • 18. november 2010 kell 13:44

Laine Jänes: segadust tekitanud reformiidee pärines Neeme Järvilt

Kogu segadust tekitanud Eesti Filharmoonia reformiidee on pärit Neeme Järvilt, kinnitas kultuuriminister Laine Jänes tänases pöördumises. Ühtlasi avaldas ta lootust, et ametist loobumisest teatanud Järvi naaseb ERSO peadirigendiks.

Järgneb Laine Jänese kommentaar:

On ootamatu, et paar päeva pärast kinnitamist, et ta kindlasti jätkab, on Neeme Järvi teinud vastupidise avalduse.

On ilmselge, et  Andres Siitan on hoidnud Neeme Järvit teadmatuses probleemidest seoses orkestri eelarve ja tegelike probleemidega. Seetõttu on süüdistused nii minu, uue juhi kui ka Eesti riigi suhtes ülekohtused.  

Anneli Unt on väga kompetentne juht, ta on toonud Eesti Filharmoonia Kammerkoori omal ajal välja väga keerulisest majanduslikust olukorrast – tema nimetamine tundmatuks ja ebakompetentseks ei ole korrektne. Eesti Filharmoonia kammerkoori on hinnatud Grammyga. On kummaline kahelda sellise kollektiivi direktori kompetentsuses.

On fakt, et kokkuhoiu asemel kulutati raha üle ja ERSO asjaajamises on suuri puuduseid. Selle eest peab vastutama asutuse otsene juht Andres Siitan. Eile hommikuse seisuga on ERSO-l Siitani tegevuse tõttu puudu 3,2 miljonit krooni.

Kultuuriministeerium ei pea õigeks varjata maksumaksja raha vale kasutamist ja me ei saa nõustuda ettepanekutega, et puudujääk kaetakse teiste kultuurikollektiivide arvelt. Samuti pole võimalik seda teha ühegi muu valdkonna arvelt, olgu need lapsed või eakad.

Neeme Järviga oli ERSO-l sõlmitud vaid eelleping. Lepingu endani ei jõutud, kuna ei olnud võimalik kindlustada ERSO eelarvet kõigi Neeme Järvi poolt esitatud nõudmistega. Neeme Järvi saab honorari kontsertide eest vastavalt eellepingus kokkulepitud summadele, mis on võrreldavad maailmatasemega.

Kogu segadust tekitanud Eesti Filharmoonia reformiidee on pärit Neeme Järvilt. Pooleteise aasta jooksul idee korduvalt muutus ja pidevalt tekkis uusi nõudmisi, küll uute kontserdisaalide ja teatrimajade ehitamise suhtes. Kultuuriministri korduvaid selgitusi, et praegune majanduslik seis võimaldab luua hetkel vaid Eesti Kontsertkoori, jäid tähelepanuta.

Kultuuriministeeriumil on kahju tekkinud olukorra pärast, kuid siiski kutsume üles tuginema faktidele ja argumentidele ning taastama töörahu. Kultuuriministeerium teeb kõik endast oleneva, et leida lisavahendeid ERSO-le käesoleval aastal tekitatud eelarvepuudujäägi leevendamiseks, et orkestrantide palgad saaksid välja makstud.

Hetkel kuum