Sirje Rank • 3. detsember 2010 kell 10:10

EIB laenab Hiina kliimaprojektidele

Euroopa Investeerimispank teatas täna, et annab Hiinale 500 miljoni euro suuruse laenu projektide rahastamiseks, mis aitavad vähendada kliima soojenemist põhjustavad heitmeid.

Laenuga rahastatakse ligi 15 alternatiivenergeetika projekti, vahendas agentuur Bloomberg.

Sama suure laenu sarnasel otstarbel andis EIB Hiinale ka 2007. aastal ning on kokku Hiinale laenanud 1,755 miljardit eurot, ütles EIB asepresident Magdalena Alvarez Arza.

Laen allkirjastatakse ajal, mil Mehhikos Cancunis on käimas ÜRO kliimakõneluste järjekordne voor, kus püütakse edasi liikuda uue ülemaailmse kokkuleppe suunas kliima soojenemist põhjustavate heitmete vähendamiseks. Just Hiina nõudmine, et arenenud riigid aitaksid arenevaid riike rohkem nii rahaliselt kui uue tehnoloogiaga kliimamuutuste ohjeldamiseks on olnud üks kõnelusi takerdavaks teguriks.

Uus laen EIB-lt aitab Hiinal vähendada heitmeid aastas kolme miljoni tonni võrra, ütles Alvarez.

EL osaleb Hiinas ka teistes kliimaprojektides. Hiina on maailma suurim kliima soojenemist põhjustavate heitmete tootja. Heitmekoguselt elaniku kohta jääb riik aga USA-le alles oluliselt alla. Läinud aastal möödus Hiina USAst ja on nüüd suurim energiakasutaja maailmas.

Hetkel kuum