Romet Kreek • 19. detsember 2010 kell 21:00

Iirimaa sai kirvest tunda

Reedel pani reitinguagentuuri Moody's otsus kukkuma Iirimaa valitsuse võlakirjade hinnad.

Moody'se järsu Iiri võlakirjareitingu kukutamise järel langesid Iiri valitsuse võlakirjade hinnad ja tõusid Saksamaa omad, kuna kasvas nõudlus turvavarade järele.

Iiri 5% kupongiga 10/2020 võlakirja hind kukus 1,16 võrra, 78,445 protsendini nominaalist. 10aastase võlakirja tootlus kasvas 8,288 protsendile. Saksamaa 2 ½% kupongiga 01/21 võlakirja hind tõusis 0,155 võrra, 95,465 protsendile nominaalist. Võlakirja tootlus vähenes 3,03 protsendile. Ka Portugali võlakirjade hinnad langesid, kuna kardetakse, et nemad on järgmised.

"Reitingulangetuse ulatus on mõnevõrra murettekitav," ütles Commerzbanki võlakirjastrateeg Christopher Rieger. "Paistab, et investorite baas kahaneb veelgi, kuna turuosalistel on muutnud olemine ebamugavaks."

Reitinguagentuur Moody's kärpis Iirimaa krediidireitingut viie pügala võrra ning reitingu väljavaade on negatiivne, mis võib tähendada tulevikus täiendavaid reitingu alandamisi, vahendas Bloomberg. Ei mäletagi lähiajaloost, et mõne arenenud riigi reitingut nii järsult on alla tõmmatud.

Iirimaa krediidireiting langetati tasemelt Aa2 tasemele Baa1. Selline valitsuse võlareitingu tase on näiteks Leedul.

"Iiri valitsuse finantsvõimekus võib edasi kahaneda, kui majanduskasv tuleb prognoositust väiksem ning pangandussüsteemi stabiliseerimise kulud kavandatust suuremad," teatas Moody's.

Iiri valitsus teatas, et nad on finantseerimisvajaduse katnud kuni 2011. aasta keskpaigani. Investorid aga müüvad võlakirju, sest kardavad, et pankade päästmine võib lüüa riiki. Valitsuse 28. novembri numbrid näitasid, et Iirimaa on kulutanud pankade päästmiseks umbes 83 miljardit eurot ehk enam kui poole riigi kogutoodangust.

Kahju, et Eesti pikaajalise eeskuju Keldi tiigri edulugu on muutnud pankade päästmise tõttu Kolgata teeks. Iirlastele lohutuseks, kunagi läheb kergemaks. Meenutame kas või Eesti hiljutist ülirasket kogemust, mis meile tõi lõpuks au ja kuulsust ning 1. jaanuarist on meil käibel sama vääring mis Iiri Vabariigis.

Hetkel kuum