Alyona Stadnik • 3. jaanuar 2011 kell 9:56

Väikeettevõtja: unustame ära Venemaa vihkamise

Väikeettevõtja Heikki Laidma sõnul võiks Eesti järgmine siht olla see, et unustame ära Venemaa vihkamise ning oleme igapäevases elus retooriliselt erapooletud.

„Ma tean, et meil on selline suur nn. vene viha, ja millegipärast eestlastele ei meeldi ajada Venemaaga äriasju," lausus Laidma.

Laidma sõnul on meil aga siiski väga pikkajaline ajalooline kogemus äri tegemisel Venemaaga ja me teame selle riigi inimeste hingeelu ning kuidas toimib riigi siseelu.

Ometi ei taha Eesti olla Euroopa teiste riikide hulgas aktsepteeritud kui vene spetsialist ja riigina, kes võiks aidata teatud suhteid siluda ja teatud suhteid korraldada, märkis Laidma.

„Võiksime Euroopa Liidus olla Venemaale vahenduslüliks mitte ainult õlitransiidil või sadamatega, vaid võiksime olla ka poliitiliselt transiidiriik Euroopa Liidus, kes aitab siluda ja korraldada Euroopa Liidu ning Venemaa, samuti ettevõtete vahelisi suhteid,“ kommenteeris Laidma.

Laidma sõnul peaksime alustama sellest, et oma igapäevases retoorikas ära unustada Venemaa vihkamine, mahategemine ning lähtuda pragmaatilisest seisukohast. „Ega Eestit Venemaale tänasel infotehnoloogia ajastul väga vaja pole ja geopoliitiliselt ka midagi juurde ei anna. Võiks aru saada, et oleme iseseisev riik ja lähtuda iseseisva riigi huvidest,“ märkis Laidma.

 

Hetkel kuum