30. jaanuar 2011 kell 14:12

Delors: eurol on kaks konstruktsiooniviga

Euroopa majandus- ja rahaliidul on kaks konstruktsiooniviga, kirjutab endine Euroopa Komisjoni president Jacques Delors ajalehes Handelsblatt. Need vead tuleb kõrvaldada, ütleb Delors kui üks kunagistest ühtse raha- ja majandusliidu loojatest.

Esiteks tasakaalustamata majandus- ja rahapoliitika, mis tuleneb puudulikust koordineerimisest. „Oleks juba alates aastast 1999 eksisteerinud makromajanduslike poliitikate koordineerimine, oleks Euroopa Komisjon algava kinnisvaramulli ja sellest tuleneva eraisikute võlakriisi puhkemisel rahanduslike stabiilsusriskide eest hoiatanud. Kuid seda ei juhtunud.“

Teiseks vahe majandus- ja rahaliitu kuuluvate riikide ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahel. „Terve inimmõistus ütleb, et riigid, millel on ühisraha, peaksid omama erilisi, oluliselt suuremaid õigusi ja kohustusi kui riigid, mis kuuluvad ainult Euroopa Liitu,“ kirjutab Delors. Mõlemad euro konstruktsioonivead tuleb Delorsi hinnangul eemaldada.

Hispaania, Kreeka ja Portugali võlakriisi kohta kordab Delors juba aastal 2008 öeldut: „Euro kaitseb, aga ei stimuleeri.“

Delorsi sõnul on eurooplastel nüüd üks suur kohustus: tuleb võidelda euroga spekuleerijate ja euro vastaste vastu. Seda on tehtud seni liiga aelgaselt ja mitte piisavalt jõuliselt.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum