TEO võitleb turuga

Fredy-Edwin Esse, California, Kaisa Gabral 03. veebruar 2011, 07:42

Leedu suurim telekomiettevõte TEO LT otsib uusi võimalusi langeval turul toimetulemiseks, mida ilmestavad üllatavalt head majandustulemused.

Üha enam internetistuvas ning mobiilsemas maailmas on TEO olukorras, kus tavatelefoniteenustega välja ei vea ning firma on otsimas agaralt uusi väljundeid ja võimalusi käibe- ning kasuminumbrite hoidmiseks. Sarnaselt Elionile on firma asunud pakkuma terviklikku sidepaketti, mis sisaldab tavatelefoni- ja internetiühendust ning televisioonipilti, pluss veel mitmeid teenuseid, mille eesmärk on vähendada sõltuvust tavatelefonituludest.

Sellele lisaks on TEO soetanud endale mitmeid väiksemaid firmasid, mis täidaksid põhitegevuse kahanemisest tulenevat auku bilansis. Sel eesmärgil on firma üle võtnud näiteks veebiteenuseid pakkuvad Interdata ja Hostexi ja veel mitmeid teisi firmasid.

Ent esialgu pole TEO TV- ja IT-teenuste osakaal piisav, et täielikult lappida langevat käivet ja kasumit. Ootuspäraselt kasvasid küll TV- ja IT-teenuste käive, vastavalt 50,5% ja 32%, kuid terve aasta peale moodustasid nende segmentide tulud alla 10% kontserni tervest käibest.

„Tavatelefoni ning internetiteenused annavad ligi 90% TEO käibest ning mõlemad segmendid näitasid aastases võrdluses müügitulu kahanemist,“ LHV Panga analüütik Kristo Oidermaa. „See on põhjustatud eelkõige suurenenud konkurentsist koduturul ning sellest põhjustatud madalamatest teenuste hindadest.“

TEO üks suurimaid nõrkusi on seejuures mobiilsideteenuse puudumine, mis tänapäeval eelkõige mobiilse interneti ja 3G ühenduse tõttu on jõudsalt kasvav valdkond. Paraku on TEO käed seotud, sest firma suurim aktsionär umbes 68% aktsiapaketiga on Skandinaavia telekom TeliaSonera, kes omab Leedu suurimat mobiilsideoperaatorit Omniteli, mistõttu ei saa TEO otseselt osaleda mobiilsideteenuste turul.

Kuni 2006. aastani Lietuvos Telekomi nime kandnud ettevõtte neljanda kvartali tulemused olid üllatavalt head, kuigi aasta lõikes on tähtsamaid näitajad endiselt langemas. TEO neljanda kvartali käive kukkus aastases võrdluses 2,7%, 55,7 miljoni euroni ning terve aasta peale 5,2%, 224 miljoni euroni. Seejuures suutis firma neljanda kvartali puhaskasumit tõsta 8,5%, 10,9 miljoni euroni, kuigi terve aasta peale kahanes kasum 3,6%, 47,2 miljoni euroni.

„Langeva müügitulu keskkonnas peab TEO kasumlikkuse säilitamiseks suutma ka piisavas ulatuses kulusid kärpida, mida siiski ei ole suudetud,“ lisas Oidermaa. „Positiivse poole pealt tasub välja tuua, et kvartaalses võrdluses on müügitulu näitamas stabiliseerumise märke.“

Oidermaa sõnul ületasid TEO neljanda kvartali finantstulemused LHV ootusi. „Kuigi käive jäi prognoositule 1% alla, siis madalam kulubaas aastases võrdluses tagas oodatust tugevama kasumlikkuse,“ selgitas analüütik. „Samuti toetas kvartali kasumilikkust oodatust madalam tulumaksukulu. Kokkuvõttes kasvas kasum eelmise aastaga võrreldes isegi 19,6%.“

Tulemustega jäi isegi rohkem rahule Swedbanki analüütik Donatas Uþkurelis, kirjutades analüüsis, et TEO näitas väga tugevaid tulemusi, mis on panga prognoosidega kooskõlas. Swedbank toop eraldi välja TEO väga hea EBITDA marginaali, mis vaatamata rasketele turutingimustele on püsimas jätkuvalt kõrgena (40,1%).

Mõistagi ei saa TEOd käsitledes jätta mainimata dividende, milles peitub TEO kui aktsia üks suurimaid tõmbenumbreid ja kindlasti on seetõttu ka eestlaste hulgas sedavõrd populaarne. Swedbank toob värskes analüüsis ühe peamise plussina välja rikkaliku dividendi, mille väljamaksmise määr liigub 100% juures teenitud kasumilt aktsia kohta.

Ka Oidermaa lisab, et TEO on investorite seas tuntud kui suurepärane dividendiaktsia. „Ettevõtte saab 2010. finantsaasta eest maksta maksimaalselt dividendi 0,18 litti aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 7,4%,“ selgitas Oidermaa.

Ning lõpuks ei saa TEOst mööda ilma TeliaSonerat mainimata. Nagu öeldud, omab Soome-Rootsi telekom ettevõttes aktsiate kontrollpakki ning on mitmel korral teinud väikeaktsionäridele ülevõtmispakkumisi, kuid seni pole Sonera veel piisavalt head pakkumist suutnud teha.

„TeliaSonera on alati näidanud huvi Balti telekomioperaatorites 100% osaluse omandamiseks,“ ütles Oidermaa. „Siiski praeguseks hetkeks on TEO aktsiahind märkimisväärselt üle TeliaSonera viimatise pakkumise hinna ning vähemusaktsionäride välja ostmiseks tuleks uus pakkumine teha ka 20-30% suuruse preemiaga, mis hetkel tundub ebatõenäoline.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. February 2011, 07:42
Otsi:

Ava täpsem otsing