„Tavatelefoni ning internetiteenused annavad ligi 90% TEO käibest ning mõlemad segmendid näitasid aastases võrdluses müügitulu kahanemist,“ LHV Panga analüütik Kristo Oidermaa. „See on põhjustatud eelkõige suurenenud konkurentsist koduturul ning sellest põhjustatud madalamatest teenuste hindadest.“
TEO üks suurimaid nõrkusi on seejuures mobiilsideteenuse puudumine, mis tänapäeval eelkõige mobiilse interneti ja 3G ühenduse tõttu on jõudsalt kasvav valdkond. Paraku on TEO käed seotud, sest firma suurim aktsionär umbes 68% aktsiapaketiga on Skandinaavia telekom TeliaSonera, kes omab Leedu suurimat mobiilsideoperaatorit Omniteli, mistõttu ei saa TEO otseselt osaleda mobiilsideteenuste turul.
Kuni 2006. aastani Lietuvos Telekomi nime kandnud ettevõtte neljanda kvartali tulemused olid üllatavalt head, kuigi aasta lõikes on tähtsamaid näitajad endiselt langemas. TEO neljanda kvartali käive kukkus aastases võrdluses 2,7%, 55,7 miljoni euroni ning terve aasta peale 5,2%, 224 miljoni euroni. Seejuures suutis firma neljanda kvartali puhaskasumit tõsta 8,5%, 10,9 miljoni euroni, kuigi terve aasta peale kahanes kasum 3,6%, 47,2 miljoni euroni.
„Langeva müügitulu keskkonnas peab TEO kasumlikkuse säilitamiseks suutma ka piisavas ulatuses kulusid kärpida, mida siiski ei ole suudetud,“ lisas Oidermaa. „Positiivse poole pealt tasub välja tuua, et kvartaalses võrdluses on müügitulu näitamas stabiliseerumise märke.“
Oidermaa sõnul ületasid TEO neljanda kvartali finantstulemused LHV ootusi. „Kuigi käive jäi prognoositule 1% alla, siis madalam kulubaas aastases võrdluses tagas oodatust tugevama kasumlikkuse,“ selgitas analüütik. „Samuti toetas kvartali kasumilikkust oodatust madalam tulumaksukulu. Kokkuvõttes kasvas kasum eelmise aastaga võrreldes isegi 19,6%.“
Tulemustega jäi isegi rohkem rahule Swedbanki analüütik Donatas Užkurelis, kirjutades analüüsis, et TEO näitas väga tugevaid tulemusi, mis on panga prognoosidega kooskõlas. Swedbank toop eraldi välja TEO väga hea EBITDA marginaali, mis vaatamata rasketele turutingimustele on püsimas jätkuvalt kõrgena (40,1%).
Mõistagi ei saa TEOd käsitledes jätta mainimata dividende, milles peitub TEO kui aktsia üks suurimaid tõmbenumbreid ja kindlasti on seetõttu ka eestlaste hulgas sedavõrd populaarne. Swedbank toob värskes analüüsis ühe peamise plussina välja rikkaliku dividendi, mille väljamaksmise määr liigub 100% juures teenitud kasumilt aktsia kohta.
Ka Oidermaa lisab, et TEO on investorite seas tuntud kui suurepärane dividendiaktsia. „Ettevõtte saab 2010. finantsaasta eest maksta maksimaalselt dividendi 0,18 litti aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 7,4%,“ selgitas Oidermaa.