Kristo Kiviorg • 6. aprill 2011 kell 21:00

Mitte ülemus ei juhi sind, vaid sina ise juhid ennast

Enesemotivatsioon saab alguse teadmisest, et mitte keegi peale sinu enese ei saa seda sinus tekitada. Sinu ülemus pole süüdi, et sul motivatsiooni pole. Kõige raskem on võtta oma seisundi eest vastutus iseendale. Kui seda teha, kaotaks ametiühingud oma mõtte, sest keskkond, millesse kuulud, on olnud sinu valik. Hetkest, mil võtad enese eest vastutuse, kaob välistel jõududel võime sinuga manipuleerida.

Motivatsioon saab olla vaid juhul, kui on huvi. Kui me ennast ei tunne, ei oma ülevaadet, mis meile meeldib ning mis mitte, ei saa me ka omada motivatsiooni - teiseks motivatsiooni tekke eelduseks on selgus.

Mitte ülemus ei juhi sind, vaid sina juhid iseennast. Selleks, et olla juht või liider, ei pea sa ettevõtet või selle osakonda juhtima. Sa oled firma nimega Sina juht. Ja oma ettevõtte hea juht oled sa siis, kui oled teistele oma sõnade ja tegudega eeskujuks. Sõnad ja teod peavad olema kooskõlas. Kui see nii on, oled innustaja oma eeskuju kaudu, lood märkamatult endale ja teistele kasvukeskkonda. Enesemotiveerimisvõime toetub kolmele eeldusele.

1. Suutlikkus defineerida edu (selguse loomine). Motivatsiooni toiduks on edu kogemine, see on kütus, mis liikvel hoiab.

2. Ohvrimentaliteedi seljatamine eneses (vastutuse võtmine). Oled ohver, kui sa ei tea, mida ja milleks sa seda kõike tegema pead. Ohvrimentaliteet kaob, kui otsustad ise ette võtta, midagi luua, mitte ei oota midagi teistelt. Kui keegi enam sinu seisundis, olukorras süüdi pole, oled loonud eelduse enesekindluse tekkeks.

3. Enesekindlus ehk eneses kindel olemine. Eneses kindel olek ei ole ülbus. See on võime olla väärikalt tagasihoidlik.

Tee edu kogemuseni koosneb minivõitudest. Kindlus saab välja kasvada ainult ebakindlusest, viimane on märk suutlikkusest laiendada järjepidevalt mugavustsooni. Enesekindlusele tuleb kasuks, kui on ülevaade oma teadmistest, oskustest ja kogemustest, sest enesekindlus ei tähenda enese ülehindamist. Enesekindlus on oskus kombineerida huvi oma teadmiste, oskuste ning kogemustega.

Hetkel kuum