Sirje Rank • 1. mai 2011 kell 12:22

Hongkongis väheneb toetus dollarile

Hongkongis, kus on kasutusel USA dollariga seotud valuutakomitee süsteem, kasvab sisemine surve mõõnav dollar välja vahetada.

Surve tuleb eelkõige Hongkongi elanikelt, kuid seda toetavad ka mitmed majanduseksperdid, sealhulgas rahvusvahelisest Arvelduspangast BIS, kirjutas Financial Times.

Suures pildis pole Hongkongil kuigi suur kaal, kuid selline samm võib ärgitada järgima. Eriti puudutab see Pärsia lahe naftarikkaid riike, kus näiteks Kuveit on oma valuuta juba dollarist lahti sidunud.

Seaduse järgi tuleb Hongkongil siduda oma valuuta vabalt konverteeritava valuutaga. Nii ei saa Hiina renminbi USA dollarit välja vahetada, ehkki paljud Hongkongis just seda lahendust eelistaksid, kuna majandussidemed Hiinaga süvenevad. Nii kasvab toetus valuuta ümbersidumisele paindlikuma valuutakorviga, nagu on teinud Singapur. Sest ilmselge on, et Föderaalreservi üliodava raha poliitika USA majanduse toetamiseks Hongkongile ei sobi.

Pinged dollariga seotud valuutakomitee süsteemis on päev-päevalt ilmsemad. Muuhulgas väljendub umbusk dollarisse selles, et hoiustamiseks eelistavad Hongkongi elanikud järjest enam Hiina renminbit, ehki hoiuseintressid on peaaegu olematud. Renminbis hoitud deposiidid küünivad praegu Hongkongis 400 miljardile ning aastaks 2012 prognoosikase mahu viiekordset kasvu.

Hiina valuuta kasutus laieneb – üha enam kasutavad renminbit oma tehingutes ka ettevõtted. Singapur avab varsti renminbi kliiringu, mis on veel üks samm Hiina valuuta järjest laiema rahvusvahelise kasutuse suunas.

Hetkel kuum