Kaisa Gabral • 14. mai 2011 kell 6:52

Investeeringud tulevad jälle Eestisse

Minu arvates hakkavad investeeringud välismaalt tulema jälle Eestisse, sest Eesti võime saada raskete aegadega hakkama oli väga hea ja andis riigile palju usaldusväärsust juurde, märkis Aku Sorainen.

"Euro tuleb siinjuures ka suureks kasuks. Aga välisinvesteeringud tulevad seekord väga kaalutletult ja mitte sedasi massiliselt nagu varem. Hea näide sellest on meie kliendi Cityconi poolt Kristiine Kaubanduskeskuse ost 105 Meuri eest hiljuti," kommenteeris Sorainen majanduse kasvu jätkusuutlikkust.

 "Samas on meeldiv kuulda kuidas Eesti firmade eksport hakkab saama tuult tiibadesse. Ettevõtete kasv peab  tulevikus põhinema varasemast palju rohkem efektiivsuse tõusul ja toodete/teenuste paremal kvaliteedil. See omakorda tahendab seda, et firmad ei palka massiliselt inimesi juurde, vaid olemasolevatelt eeldatakse palju rohkem kui enne. Tasapisi see hakkab tõstma palku, sest head töötajad on väga kõrges hinnas. Töötutel, kel pole erilisi oskusi, on kahjuks raske saada tööd ka tulevikus," lausus Sorainen ja lisas, et suur hulk töötuid on meie kõigi mure, sest ega suur töötute armee meie turvalisust ja elukvaliteeti tõsta ei saa. Samas on tema hinnangul riik see kellel on võmalus ja kohustus aidata töötuid, ennekõike pakkudes neile koolitust ja hoides töötuid rakkes ühel või teisel viisil, et nad ei võõrduks tööst. Nagu juhtus paljude inimestega Soomes, kes olid peale Soome majanduskriisi 1990ndatel pikki aastaid ilma tööta. "Firmad peaksid muidugi investeerima oma põhitegevusse, kes julgemalt ja kes vähem julgemalt, aga siiski. Ja saama esiteks konkurentsivõimeliseks kodus ja siis võõrsil.  See, et esimeses kvartalis oli nii suur kasv (majanduskasv toim.) ei olnud väga suur üllatus, sest ka meil oli sellel ajal väga kiire, aga kas see tempo jätkub, see on kahtlane. Eesti kasv sõltub väga palju muust maailmast ja mujal on praegu närvilised ajad," märkis Sorainen.

 

Hetkel kuum