Kadrin Karner • 28. mai 2011 kell 6:28

Ilves presidentidele: meie õppetunnid annavad meile sõnaõiguse

Eile Varssavis toimunud Kesk-Euroopa maade presidentide ja USA riigijuhi Barack Obama kohtumisel kõnelenud Eesti president Toomas Hendrik Ilves ütles, et võõra võimu alt vabastamine ja oma riigi loomine on olnud õppetund, mis annab meile sõnaõiguse. 

Ilves märkis, et mitmetel Euroopa riikidel, kes 20 aastat tagasi vabastasid end võõra võimu rõhumise alt, on kogemus, kuidas muuta end demokraatlikuks, turumajanduslikuks õigusriigiks.

“Meie õppetunnid ja meie edu annavad meile sõnaõiguse,” sõnas president Ilves pressiteates.

Ilvese sõnul saaks Euroopa ja Ameerika Ühendriigid oma oskused ja tahte liites aidata Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas ebademokraatlike režiimide vastu ülestõusnud rahvaid. “See on kaasaegne, 21. sajandile kohane Atlandi-ülene koostöö, ent ainult siis, kui üheks liidriks on siin tugev ja julge Euroopa.”

“Kui seda kogemust – meie abi – vajatakse, on meie moraalne kohus seda pakkuda,” kinnitas president Ilves. “Nii Euroopa demokraatlike riikide kui ka Ameerika Ühendriikide huvides on, et maailmas oleks võimalikult palju demokraatlikke ja tugeva majandusega, rahvusvaheliselt vastutustundlikke piirkondi. Nii näeme siin lisaks moraalsele kohusele ka praktilist vajadust toetada Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida muutustele pööranud rahvaid.”

Ent selle kõige eelduseks on nende rahvaste ja võimu võtnud või võtvate uute liidrite endi tahe ehitada demokraatlik ühiskond ning nende valmisolek selle nimel pingutada, vajadusel teha esmapilgul ebapopulaarseid, kuid hilisema selguse kohaselt ainuõigeid otsuseid, rääkis president Ilves.

“See on rahvusvahelise toetuse eeldus, mille puudumist või vähemalt nappust me näeme mõnedes Euroopa riikideski, kes küll sõnades räägivad pühendumisest euroopalikele väärtustele, aga tegelikult on nende suhtes ükskõiksed või veel hullem, eiravad neid väärtusi,” ütles Eesti riigipea.

 

Hetkel kuum