Mis on iPadi inimhind?

Silvia Kruusmaa 05. juuni 2011, 10:09

Kui Apple tellis partii iPade, et tulla vastu kasvavale turunõudlusele ning plahvatus iPadi tehases tappis kolm töölist ning vigastas 15, hakati nõudma ettevõttelt selgitusi.  

Plahvatus toimus 20. mail Hiinas, Chengdus, tehases, mida juhib Taiwani koljatettevõte Hon Hai Precision Industry, mis on muutunud maailma suurimas tööandjaks ja allahangete pakkujaks, kirjutab Wall Street Journal. Apple’i kõrval on ka teisi A-klassi elektroonikaettevõtteid - Hewlett-Packard, Dell, Sony jt. ettevõtted lasevad oma tooteid kokku panna riikides nagu Hiina, kus tööjõud on odav. Selliseid tohutuid tootmisliine (näiteks Hon Hail on Hiinas ligi miljon töölist) toidavad USA tarbijad, kes tahavad odavaid hindu, aktsionärid, kes nõuavad korralikke kasumimarginaale, riikide valitsused, kes tahavad tööhõivet turgutada ning kohalikud töölised, kes innukalt on valmis üles ronima majandusredelil. See on igivana saladus ning aruandekohustuse kohalt hägune valdkond.

Kaks nädalat pärast plahvatust on vaid esialgsed raportid juhtunu kohta. Apple avalikult isegi ei  kinnita, et iPade tehakse Chengdus. On teada, et plahvatuse põhjustas üks primitiivsemaid tööstuslikke probleeme. Nimelt metalli lihvimise töökoda oli halvasti õhutatud või puhastatud, tolm kogunes õhus ning pindadele ning mingil kriitilisel hetkel plahvatas.

Hon Hai, mis kasutab kauplemisel nime Foxconn, teatas, et uurib endiselt õnnetust ning on taastanud metalli lihvimisse töökodades töö pärast ventilatsioonisüsteemide ning teiste ohutusnõuete parandamist.
Apple on teatanud, et töötab tihedalt koos Foxconniga, et aru saada, mis juhtus. Ning Hiina valitsus, vaevu kulme tõstes, on noominud Hon Haid, et too on ohutusele vähe tähelepanu pööranud. Hiinas on tööstusõnnetused sagedased kõrvalnähtused uisapäisa valitsuse poolt juhitud arengus, seega sõimab antud juhul pada katelt.

Hon Hai on hiiglane, sest tema asutaja Terry Gou kasutas varakult ja nutikalt ära Hiina töö- ja varustamisahelaid ning ehitas seeläbi üles süsteemi, mida konkurendid ei suutnud kergelt järele teha. Gou tehastes on ühiselamud, söögisaalid, raamatupoed ning rekreatsiooniasutused.
Kui võrrelda neid tingimusi tehastega siis, kui Lääneriigid alles industrialseerusid, ei tundu Hon Hai pooltki nii halb. Kuid tehaste töölised kurdavad madala moraali, kehva palga, ülerahvastuse, pikkade töötundide üle Foxconni tehastes. Enne hiljutist plahvatust kritiseeriti ettevõtet Chengdu tehase räpaste ja ohtlike tingimuste pärast. Viimasel 18 kuul on Hon Hai tehastes toimunud palju enesetappe, mida on laialt kajastatud.
Ettevõte on kaitsnud tööliste kohtlemise viise ning eelmisel aastal anti teada suurest palgatõusust. Hon Hai on kuulutanud, et peab töötajate turvalisust oma esiprioriteediks ning parandab kõik tehastes esinevad probleemid. Hon Hai kõneisik on kinnitanud, et ettevõte kasutab võimalikest kõrgemaid turvapraktikaid.

Esimese maailma brändide ja kolmanda maailma tootmise vahel käiv tants on keeruline. Apple’i taolised kliendid ei saa lubada lööki enda maine pihta, mida plahvatused ja tööliste enesetapud tekitavad. Hon Hai omakorda ei saa kaotada sellist suurklienti nagu Apple.

Seetõttu on elektroonikaettevõtted loonud võimalused möödavaatamiseks. Apple auditeerib Hon Hai tehaseid ning nõuab, et ta varustaja nõustuks varustaja käitumiskoodeksiga, mis paneb paika ootused töötajate kaitse ja tehase tingimuste kohta. Selle järgi ilmub igal aastal varustaja vastutustundlikkuse raport, loetledes jõupingutused, mida on tehtud turvalisuse hoidmiseks, õiglaseks töötajate palkamiseks ning reostuse kontrolliks jms.

Dell viib ülevaateid läbi kohapeal ning lisaks on Dellil ka varustajate jaoks käitumiskoodeks. H-P-l ja teistel ettevõtetel on sarnased meetmed.

USAs, kus ligi 150 inimest on surma saanud ja rohkem kui 850 saanud vigastada alates 1980. aastast sarnastes plahvatustes nagu Chengdus, on ettevõtteid suletud turvanõuete rikkumise pärast. 2007. aastal viis töötervishoiu ja turvalisuse eest võitlev amet läbi riikliku inspektsiooni, kus võeti luubi alla süttivate tolmudega tegelevad ettevõtted ning on pärast seda pidanud ettevõtetega läbirääkimisi erinevate lahenduste osas.
Selline standardite loomine on Hiina taolistes riikides haruldane ning välismaised ettevõtted vaevalt seda tervitaksid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. June 2011, 08:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing