Ära seisa esinedes ühel kohal paigal nagu post

Janek Tuttar 14. september 2011, 00:00

Kehakeele kasutamine on esinemisel väga oluline. Peamise reegli võiks kokku võtta järgmiselt: kui sina ei liigu, teeb seda publik - nad nihelevad, vaatavad kella, toimetavad omade asjadega jne. Pakun välja viis mõtet, mida edaspidi silmas võiksid pidada:

1. Tekita esinemiseks ruumi. Mine enne esinemist varem kohale ja pane ruum oma käe järgi valmis. Mööbelda nii palju, kui vaja, peaasi et sul ja kuulajatel mugav on. Tekita omale 3-4 ruutmeetrit vaba ruumi, kus liikuda. Sellest saab sinu "stardiplatvorm".

2. Ära liigu kindla rütmi järgi. Mõned kõõluvad jalalt jalale, teised longivad ühte kindlalt marsruuti järgides. See kõik on vale! Liikumine on hea seni, kuni sa seda kindla rütmi järgi ei tee. Vastasel korral hakkavad kuulajad kokku lugema, mitu korda sa edasi-tagasi marssisid.

3. Kata liikumisega terve ruum. See ei tähenda, et sa publiku selja taha peaksid minema (kuigi aeg-ajalt pead ehk sedagi tegema), vaid hoopis, et liigu aeg-ajalt ühest ruumi äärest teise - nii suhtled ka publiku teise osaga. Kui su "stardipositsioon" on ruumi keskel, on vasakule-paremale ka lihtsam liikuda.

4. Kui keha kipub tõmblema, siis liigu. Paljud kurdavad, et laval olles teeb keha aeroobikaharjutusi. Jalad tõmblevad, käed värisevad jne. Kardetakse, et see paistab välja. Esiteks - enamasti ei paista. Ja teiseks - kui sa liigud, ei ole sul ka aega sellistele asjadele mõelda.

5. Liigu ainult siis, kui sul on eesmärk. See tähendab, et ära hulgu saalis lihtsalt liikumise pärast. Liigu ikka sellepärast, et oma sõnumit paremini edasi anda. Nt: astud paar sammu selle kuulaja poole, kes sulle küsimuse esitas. Täpselt nii räägid sa ju ka oma sõpradega, sa pöördud ju selle poole, kellega räägid.

Kokkuvõtteks. Kui sa seisad esinedes laval paigal, kipub kuulajate tähelepanu kiiresti hajuma. Nad teavad, et isegi kui nad 10 minutit omade asjadega tegelevad ja pilgu tõstavad, oled sa ikka täpselt sama koha peal. Kui sa aga mõtestatult liigud, žestikuleerid ja oma jutu sisse emotsioone paned, paneb see sind kindlapeale kuulama.

Juhul, kui sa aga mööda ruumi ringi tormad või pidevalt järske ja rabedaid liigutusi teed, siis väsitad selle tarbetu rahmeldamisega kuulajaid niivõrd, et ainus mõte, mis neil peas on, on: "Mis kell see läbi saab?"

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing