Kütusepettuse korraldanud ärimees pandi kiirkorras vangi

Kristina Traks 24. oktoober 2011, 00:00

Kohus tunnistas Vürsti süüdi kaasaaitamises käibemaksupettusele, mille tulemusena jäi riigile laekumata 12,1 miljonit krooni käibemaksu. Nimelt korraldas mees eelmise aasta oktoobris FuelPRO OÜ nimel kolmelt ettevõttelt kütuse soetamise aktsiisilaos 0protsendise käibemaksumääraga. Seejärel müüs Vürst FuelPRO esindajana soetatud kütuse aktsiisilaost välja kolmele äriühingule ja andis ettevõtte juhatuse liikmele Joonas Maanurmele korralduse tehinguteks vajaliku dokumentatsiooni koostamiseks ning FuelPRO OÜ kütuse müügiarvetele käibemaksu lisamiseks. Maanurm esitas maksuhaldurile eelmise aasta oktoobri käibedeklaratsioonis valeandmeid, suurendades alusetult ettevõtte sisendkäibemaksu summas 12,1 miljoni krooni.

Ka Maanurm on kahtlustatav maksukuriteos, kuid kohtu alla pole teda antud.

Tavatu karistus. Maksu ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna talitusejuhataja asetäitja Terje Lang ütles, et vangistus ei ole tavapärane karistus maksukuriteo puhul, vaid enamasti saavad maksupetturid karistada kas rahatrahvi või tingimisi vangistuse näol. "Seekord läks nii, et 48 tunni jooksul pärast kahtlustatava kinnipidamist läks asi kohe kohtusse ning kohe tuli otsus. Tavaliselt venivad maksuasjad kohtutes pikalt," rääkis Lang.

Tema sõnul on Vürsti maksupettuse juhtumi puhul tegemist suhteliselt tavalise skeemiga kütusega seotud käibemaksupettustes: luuakse firma, ostetakse näiteks Lätist või Eesti aktsiisilaost 0protsendise käibemaksuga kütus, müüakse see käibemaksuga edasi ning seejärel firma lõpetab tegevuse või müüakse kellelegi maha. Eriti levinud olid selliste "ühepäevaliblikatest" kütusefirmade skeemitamine enne kütusemüügi tagatissüsteemi kehtima hakkamist tänavu aprillis. "On ülimalt levinud arvamus, et kui petufirma maha müüa, siis see vabastab pettuse sooritaja vastutusest. See aga ei ole nii," ütles Lang. "Pigem näitab selline käitumine pahatahtlikkust ja ettekavatsetud tegevust."

Kiireloomuline pettus. Prokurör Andrei Voronin ütles, et summa poolest pole FuelPRO pettus kõige suurem. "Näiteks juulis saatsin kohtusse OÜ Fostis kriminaalasja, kus kahju oli ca 98 miljoni krooni, kuid samas kui võrrelda ajavahemikke, siis Fostis tegi selle kahju ära umbes aastaga, FuelPRO aga ühe kuuga," sõnas Voronin.

Tuntud tegija. Indrek Vürsti nimi ei ole kriminaalses maailmas tundmatu. Mees on olnud varem kohtu all seoses relvaäris osalemisega.

Nimelt lõpetas toonane Tallinna linnakohus 2005. aasta suvel avaliku menetlushuvi puudumise tõttu süüasja kahe relvaäris osalenu - endise tipp-politseiniku Veiko Kulla venna Valdo Kulla ja tema tuttava Indrek Vürsti osas.

Süüasja lõpetamisel oportuniteediga pidid kohtualused siiski hüvitama kriminaalasja menetlemise kulud ning olid kohustatud maksma kindlaks tähtajaks riigi tuludesse määratud summa. Nii tuli Kullal ja Vürstil tasuda riigi tuludesse kummalgi 250 000 krooni ühe kuu jooksul alates kohtumääruse jõustumisest.

Kaitsepolitsei süüdistuse järgi organiseerisid mehed 1995. aasta augustis mootorlaevaga Albatros Poolast Gdynia sadamast väliskaubandusettevõttest Steo 2000 TT-püstoli ja üle miljoni padruni toimetamise Tallinna Vana-Kalasadamasse.

Samuti korraldasid mehed 1995. aasta oktoobri keskel sama laevaga Poolast Gdyniast 2000 PPŠ-tüüpi automaadi ebaseadusliku toomise Tallinna Vana-Kalasadamasse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing