27. november 2011 kell 10:39

Snorase vahistatud omanik: pangad, autod ja jalgpall

Neljapäeval Londonis vahistatud Snoras panga suuromanikku Vladimir Antonovit süüdistatakse rahapesus ja pettuses. Siiani teadis avalikkus Antonovit pigem Saabi autode ja briti jalgpalli fännina.

36-aastane Vene päritolu pankur, ärimees ja investor Vladimir Antonov on rahvusvahelises meedias üldiselt tuntud kui kirglik auto- ja jalgpallifänn. On kuulda olnud ka mehe võimalikest sidemetest Vene maffiaga, kuid suuremat kõlapinda pole need jutud leidnud. Nüüd, Leedus asuva Snoras panga rahapesuskandaali avalikuks tulekust saadik on must nii Antonovi isiklik kodulehekülg vantonov.com kui talle kuuluva Convers finantsgrupi võrguleht. Vaikib ka muidu aktiivselt spordikommentaare vahendanud Antonovi Twitteri konto.

Juba aastaid on mees elanud Londonis. Antonovil peaks olema varandust vähemalt 300 miljonit dollarit. Kust suhteliselt noore mehe varandus täpselt pärit on, jääb rahvusvahelise meedia hinnangul segaseks.

Sel suvel ostis Antonovi omanduses olev Convers Sports Initiatives (CSI) Briti esiliiga jalgpalliklubi Portsmouth FC. CSI omab huvisid lisaks ka sellistes ettevõtmistes nagu World Rally Championship, PowerPlay Golf, Moskva Spartaki jäähokimeeskond, Ferrari Team Russia ja  Isle of Man TT motoralli. 

Antonovi finantsholdingul Convers Grupil on osalused meediaärides, mis vahendavad spordiuudiseid. Antonovil on osalus autodisainiga tegelevas firmas Zagato ning ta on aastaid suurte summadega toetanud väikest Hollandi sportautode tootjat Spyker. Viimane ostis Antonovi rahaga omal ajal ka Rootsi autotootja Saabi. Antonov on ka isiklikult tahtnud finantsraskustes Saabi investeerida, kuid Rootsi valitsus lükkas selle taotluse mehe arvatavate sidemete tõttu Vene maffiaga tagasi. Varsti pärast seda ametisse kinnitatud sõltumatu uurimiskomisjon küll ütles, et Antonovi minevik ei peaks tal takistama Saabi investeerimist, kuid Euroopa Investeerimispank (EIB), mis samuti Saabi rahastas, blokeeris Antonovi osaluse.

Viimased uudised Antonovist enne Snoras panga sundriigistamist imbusid rahvusvahelisse meediasse septembri lõpul, kui ajakiri Spiegel kirjutas Antonovi võimalikust variisikust USA-s Alex Masciolist, kelle abil Antonov üritas Saabi üle võtta.  Nimelt avaldas USA riskifond North Street Capital soovi Saabi omanikfirma Spykeri ülevõtmiseks 32 miljoni dollari eest. Lähemal uurimisel selgus aga, et fond on vaid vähem kui aasta vana ning et selle juht Mascioli tegutseb koduloomatarvete müüjana. Küll aga sõidab mees ka autorallit ning avaldab autoteste. Autohuvi võibki olla Mascioli ja Antonovi kokku viinud.

Saabi armastav pankuriperekond

Antonov on öelnud, et tema armastus Saabi vastu pärineb aastast 1994, kui ta ostis oma esimese auto, milleks oli Saab 9000. Antonovi minevikust on veel teada, et tema isa Aleksander Antonov oli nõukogude ajal tuumainsener. Poeg plaanis algul astuda isa jälgedes, alustades 1992. aastal Moskvas inseneriõpinguid. Siis aga orienteerus ümber majandusele, lõpetades aastal 1996 Venemaa Plehhanovi nimelise Majandusakadeemia. Oma esimese suurema varanduse eest, mille teenis 90ndatel Lefko panga peaökonomistina, ostis toona 24-aastane Antonov pankrotis oleva Akademhimpanga. Sellest sai nurgakivi hilisemale ettevõtete impeeriumile. Koos oma isaga on Vladimir täna mitmete pankade omanik. Kui isa Antonov pääses mõned aastad tagasi Moskvas vaid napilt mõrvakatsest, siis oletati et see oli seotud poja tumedate äridega. 

Kuni 2011. aasta märtsini oli Vladimir ja Aleksander Antonov Investbanki juhatuse suuromanikud ja juhatuse liikmed. Antonovid müüsid aga oma kontrollpaki (40,04%) maha, öeldes kommentaariks, et osaluse müük Investbankis tähistab „edukat, strateegiliselt ja kahepoolselt kasulikku tehingu lõppu.“ Müügist saadud tulu kavatses Vladimir Antonov enda sõnul investeerida oma rahvusvahelistesse äridesse „kiirelt arenevates sektorites“. Samuti plaanivat Convers Grupp rahvusvahelise finantsinstitutsioonina meelitada Venemaale välisinvesteeringuid, keskendudes tööstus- ja ärisektorile.

Snorase krahh

Leedu finantsametid ja keskpank avastasid sel sügisel, et Convers Gruppi kuuluval Leedu Snoras pangal on bilansis suuremas summas offshore varasid, mida tegelikkuses ei eksisteeri. Et hoida panka kokkuvarisemast ja et kaitsta väikeaktsionäre ja pangaarvete omanikke, sundriigistas Leedu valitsus Snorase 16. novembril 2011. Panga ja selle omanike tegevuse suhtes alustatud kriminaalmenetlust, Antonovit kahtlustatakse rahapesus ja panga raha kuritarvitamises. Antonov kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks, meedia andmetel vahistati Antonovi 24. novembril Londonis.

Antonov on öelnud, et ei ole Snoras pangas midagi valesti teinud ning et ta võitleb riigistamise vastu legaalsete vahenditega. „Me teatame oma kavatsusest kasutada kõiki legaalseid vahendeid mis  meie kasutuses on, et kaitsta oma ettevõtet ning toetada eraettevõtlust Leedus,“ kirjutasid Snorase omanikud eesotsas Antonoviga Läti venekeelses päevalehes Telegraf pärast panga sundriigistamist. Snorase omanike sõnul kasutab Leedu valitsus Snorast omaenda finantsprobleemide lahendamiseks.

Persoon

Vladimir Aleksandrovitš Antonov sündis 20. juunil 1975 Usbekistanis. Aastal 1996 lõpetas Venemaa Plehhanovi nimelise Majandusakadeemia. Aastast 2004 rahvusvahelise finantsgrupi Convers järelevalvenõukogu esimees. Antonov on JSC Finasta Holdingu järelevalvenõukogu esimees, kuuludes ühtlasi JSC Finasta panga järelevalvenõukokku. Antonov on 68 protsendilise osalusega Leedu Snoras panga suuromanik, kuulub panga järelevalvenõukokku, ning on liige Läti Krajbanka nõukogus. Samuti on Antonov Banco Trasatlantico S.A. direktorite nõukogu liige.

Snoras pank

Endine Siauliai regionaalpank, millest sai 1993. aastal AB Bankas Snoras. 2009. aastal taotleti Briti finantsteenuste ametilt (FSA) luba tegutseda Suurbritannias. Seda luba ei saadud, kuna FSA heitis Snorasele ette info varjamist ehk siis “eksitavaid ja mittetäielikke” vastuseid ameti järelepärimistele. “Nende eksimuste puhul pole tegemist üksikute juhtumitega, vaid need on näited härra Antonovi poolt kontrollitavate institutsioonide tegevusviisi põhimustrist,” ütles FSA oma hinnangus.

Convers Group

1989. aastal asutatud Convers Group Management Company, mille juhtideks on Vladimir Antonov ja tema isa Aleksander Antonov, koosneb mitmetest eri pankadest: Snoras ja Finasta Leedus, Latvijas Krajbanka Lätis, Conversbank Ukrainas,  Banco Trasatlantico S.A. Panamal. Grupi vara kogumaksumuseks hinnatakse 7 miljardit USA dollarit.

Jalgpall

2011. aasta juunis ostis Antonovile kuuluv Convers Sports Iniciatives (CSI) pärast kuudepikkusi läbirääkimisi Briti jalgpalliklubi Portsmouth FC. 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum