Anne Oja • 30. detsember 2011 kell 13:09

Amet: nõudest loobumisel Luige vastu on tegu maksupettusega

Kui omanikule laenu andnud firma ei saa laenu tagasi või loobub intressinõudest, on tegu maksupettusega, kommenteeris maksu- ja tolliamet meediamagnaat Hans H. Luige investeerimisfirma laenuandmise näitel.

Äripäev kirjutas täna, et Luige investeerimisfirma HHL Rühm on andnud sadu miljoneid kroone laenuks oma ainuomanikule. Laenudelt arvestati 2010. aastal üle 14 miljoni krooni intresse, kuid reaalselt laekus intressi vaid ligi 3 miljonit krooni.

Uudise kommenteerijad läksid seejuures omavahel vaidlema, kas Hans H. Luik petab riiki maksudega või mitte.

MTA maksude osakonna ja kontrolliosakonna ühine selgitus on selline:

Maksustamine sõltub sellest, kellele ja mis tingimustel on laenu antud, mitte sellest, kas äriseadustik lubas sellist laenu anda.

Artiklist võib aru saada, et laenu anti juhatuse liikmele, keda loetakse tulumaksuseaduse §48 mõistes isikuks, kellele antud hüved võivad olla maksustatud erisoodustusena.

Laenu andmine iseenesest ei ole tulumaksuga maksustatav, sest laen ei ole isiku tulu, laen tuleb tagasi maksta.

Tulumaksukohustus võib tekkida siis, kui isik saab tulu/hüve, st laenu ei tagastata, intressi ei nõuta sisse ehk laenuandja loobub nõudest või kui laenu intress on väiksem kui rahandusministri kehtestatud alammäär.

Oluline on see, kas tehingu tegelik majanduslik sisu oli laenu andmine. Sellisel juhul pole maksuhalduril midagi ette heita. Üksnes intressivõlg ei tee sellest veel maksupettust.

Hetkel kuum