• OMX Baltic−0,09262,4
  • OMX Riga0,07877,5
  • OMX Tallinn−0,181 695,22
  • OMX Vilnius0,14994,87
  • S&P 5001,075 554,13
  • DOW 300,3140 861,71
  • Nasdaq 2,1717 395,53
  • FTSE 100−0,158 193,94
  • Nikkei 2253,3236 803,8
  • CMC Crypto 2000,000,00
  • USD/EUR0,000,91
  • GBP/EUR0,001,18
  • EUR/RUB0,00100,89
  • OMX Baltic−0,09262,4
  • OMX Riga0,07877,5
  • OMX Tallinn−0,181 695,22
  • OMX Vilnius0,14994,87
  • S&P 5001,075 554,13
  • DOW 300,3140 861,71
  • Nasdaq 2,1717 395,53
  • FTSE 100−0,158 193,94
  • Nikkei 2253,3236 803,8
  • CMC Crypto 2000,000,00
  • USD/EUR0,000,91
  • GBP/EUR0,001,18
  • EUR/RUB0,00100,89
  • 06.02.12, 23:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Megaupload läinud, küsimus piraatlusest alles

See, et USA võimud failivahetuskeskkonna Megaupload pihtide vahele võtsid, on pannud mitmeid sarnaseid veebikülgi end omal algatusel sulgema. Eile lõpetas tegevuse üks suuremaid torrentite otsimootoreid BTJunkie.
Megauploadi kohtuprotsess, mille tõttu on vahistatud ka eestlane Andrus Nõmm, on alles ees, aga veebilehe panid USA võimude kinni. Kas juhtunul võiks ka näiteks Eesti IT-ettevõtetele mõju olla olla, on valdkonna asjatundjad eriarvamustel. Küll ollakse üht meelt, et interneti sisutootmise äri vajab uusi ärimudeleid.
“Selliseid teenuseid, kus saab oma failid üles laadida ja lingi teistele saata, on maailmas sadu. Aga Megauploadi puhul väidavad USA võimud, et äri raskuskeskmes oli teadlik illegaalsete failide hoidmine oma serverites ja jagamine,” selgitas IT- ja tehnoloogiaajakirja Digi peatoimetaja Henrik Roonemaa. “See ei olnud mitte nii, et Megaupload oli mõeldud toredaks teenuseks, mille kaudu saab näiteks oma pulmapilte sõpradega jagada, ja siis mõni paha inimene hakkas sinna laadima ka illegaalseid filme, seriaale, plaate. Süüdistuste järgi oli teenus mõeldudki selleks, et neid faile võimalikult paljudele inimestele jagada, näidata nende tõmbajatele reklaami ja saada tõmbajad endale kuumaksu maksvaks ostjaks.”
“Seniloetu põhjal olen arusaamisel, et tegu oli äriga, mis kasumi huvides kompas teadlikult intellektuaalse omandiga seotud seaduste piire ja tõenäoliselt ületas neid,” ütles ka Zone Media OÜ juhatuse liige Ardi Jürgens.
MTÜ Eesti Interneti Kogukonna juhatuse liige Jaagup Irve oletas samuti, et Megaupload teadis, et nende keskkonnas rikutakse autorikaitseõigusi. “Kuid majanduslikult polnud nende rikkumistega tegelemine ilmselt otstarbekas: on võimatu kontrollida väga suurt klientuuri ja kogu liikuvat sisu.”
Mõju Eesti veebiäridele olematu. Jürgensi hinnangul ei ole Megauploadi juhtumil valdavale osale internetiteenuseid osutavatest Eesti ettevõtetest mitte mingit mõju. “Seadust järgivale ettevõtjale ei muutu midagi. Eestis reguleerib andmete talletamise teenust pakkuvate ettevõtete vastutust infoühiskonna teenuse seadus, mis seab sellele tegevusele selged raamid.”
Irve leidis aga, et kuigi Eestis Megauploadi sarnaseid veebiärisid ei ole, tuleb kõigil veebilehtedel, mis võimaldavad kasutajatel sisu toota, ja ka neist sõltuvatel idufirmadel arvestada riskianalüüsis praegu USA seadustega. “Megauploadi juhtumi juures on põhiküsimuseks vahendaja vastutus,” ütles ta. Megaupload oli registreeritud Hongkongis ja Irve märkis, et kuigi senine õiguspraktika on üldpuhkudel vahendaja vastutusest vabastanud, siis Megauploadi juhtum näitas, et Ameerika Ühendriigid soovivad kehtestada oma seadusi väljaspool riigipiire paiknevatele ettevõtetele.
Roonemaa ütles, et Megauploadi juhtum on vaid väike osa laiemast protsessist, mille keskmes on küsimus, mida pidada piraatluseks ja mida mitte. “See küsimus ei kadunud Megauploadi kinnipanemisega kuhugi. Terve põlvkond inimesi peab iseenesestmõistetavaks, et ta võib oma sõbrale näiteks oma lemmikloo saata.”
Ta lisas, et praegused poliitikud ja meelelahutustööstuse juhid on veel televisioonipõlvkonnast ning esimesed n-ö failijagamise kultuuri lapsed ei ole veel jõudnud ühiskonnas positsioonidele, kus neil oleks võimu antud küsimuses poliitikat suunata. “Aga ühel hetkel nad jõuavad sinna ja siis võtab see protsess ilmselt teistpidise suuna.”
“Sisutööstusel on aega umbes kümme aastat enne kui vaba kopeerimisega harjunud noorsugu üles kasvab ning piraadiparteide abil muutunud turusituatsiooni ka sisutööstusele selgeks teeb,” nõustus ka Irve. “Selle ajaga näeme nii juriidilist kui ka tehnilist võidurelvastumist, mis töösturite võidu puhul päädib suletud ja kontrollitud arvutisüsteemidega ja piraatide võidu puhul oma tarbeks kopeerimise legaliseerimisega.”
Hinnatõus pöördub languseks. Irve lisas, et situatsiooni ümberkujunemise algul suureneb tarbijate jälgimine, arvutite võimekust piiratakse ning hinnad tõusevad. “Hiljem langevad hinnad, paraneb kättesaadavus ning autorid on sunnitud enda teoste rahastamiseks küsima raha ette või sõltuma tõeliste fännide ostetavast teisesest kaubast.”
Roonemaa lisas, et sellised teenused nagu iTunes tõestavad, et inimesed on juba praegu nõus internetist saadava sisu eest maksma. “Ilmselt tulevad ka laiemalt turule Spotify sarnased teenused, kus sul on kuumaks ja sa saad muusikat rahumeeli tarbida. Ja piraatluse mõju selliste teenuste abil osaliselt väheneb.”
Irve tõi näite arvutimängutööstuse otsemüügiprogrammist Stream. “Vaadates selle mõju oma tutvusringkonna arvutimängude legaalsusele, julgen väita, et kliendi kohtlemine vargana ei ole lahendus. Klienti huvitab kättesaadavus ja hind ja autoril on juba praegu võimalus suhelda vahendajata oma klientuuriga, saades tuludest enneolematult suure protsendi endale.”
 
Taust
Megauploadi kohtuasi
kohtu ette astub seitse Megauploadiga seotud isikut, keda USA võimud süüdistavad selles, et nad teenisid illegaalsel teel 175 miljonit dollarit. USA võimude sõnul on tegemist ajaloo ühe suurima autoriõiguste vargusega.Ettevõtte asutaja Kim Dotcomiga koos on kohtu all veel kuus meest, kellest üks on eestlane Andrus Nõmm.Andrus Nõmm on siinsetes IT-ringkondades tundmatu. 2011. aastal külastas teda ETV reisisaade “Reisile minuga”. Saatest selgus, et Nõmm on pärit Ida-Virumaalt, kuid elanud ligi kümme aastat Türgis.Nõmm ütles, et poole oma ajast veedab ta Hongkongis, kus asub tööandja firma.
 
Kommentaar
Teenus tuleb teha mugavaks ja soodsaks
Ardi Jürgens, Zone Media OÜ juhatuse liige Ei ole oluline, kas sisu vahendaja võtab tarbijalt kasutusõiguse eest tasu kuumakse vormis, ühekordselt või kaudselt (näiteks reklaami abil). Oluline on teha selle tarbimine mugavaks ja soodsaks. Arvan, et ühiskonnas, kus meelelahutustööstus ei sea oma toodangu levile kunstlikke piiranguid ja see on mõistliku hinnaga kõigile kättesaadav, ei ole piraatlus märkimisväärne probleem.
Praegused ärimudelid on oma aja ära elanud
Jüri Jõema, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu tegevjuhtKa minu arvates on praegused ärimudelid audio- ja videoteoste müügil oma aja ära elanud. Tundes, et keskkond on muutunud, püüavad nn vana põlvkonna meediatööstuse ja autorite kollektiivse esinduse organisatsioonid siiski endist olukorda säilitada, luues erinevaid tõkkeid ja püüdes tõsta autoritasusid.Tegelikult peaks töötama hoopis selle nimel, et tekitada keskkond, kus teoseid oleks lihtne osta ja müüa – ning et vajadusel saaks seda teha autor ise ilma vahendajata. Kui seeläbi suureneb ostetava digitaalse sisu maht, siis võidavad kõik – autor, teenusepakkuja ja tarbija.
Jõudemonstratsioon firma vastu
Jaagup Irve, MTÜ Eesti Interneti Kogukonna juhatuse liigeGoogle’i Youtube ei erine rikkumiste poolest sugugi nii palju Megauploadist, kui pealtnäha tunduda võib. Ometi oleks Youtube’i analoogne sundsulgemine mõeldamatu. Seetõttu näen juhtunut jõudemonstratsioonina firma vastu, mille mõju oli suur, kuid mille võime vastu võidelda oluliselt väiksem; eriti pärast juhtkonna arreteerimist.Ilmselt ei soovinud nad riskida pikaajalise kohtuprotsessiga. Loodetavasti ei saa sellised sündmused normiks, sest tegemist on seaduse selektiivse rakendamisega.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.09.24, 14:25
Paljudel tööstus- ja laohoonetel jätkuvalt tuleohutusülevaatus tegemata: Forus on ettevõtetele oluliseks partneriks
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele