Reedel tuli avalikuks soovitus luua riigiettevõtete paremaks juhtimiseks katusfirma Eesti Investeerimisettevõte, mille eestvedajaks on majandusminister Juhan Partsi nõunikuks asunud Erkki Raasuke. Autorite sõnul on tegu ideega, mille ettepanekuid tuleb võtta diskussiooni algatamisena riigiettevõtete juhtimise arendamise ja tõhustamise teemal.
Äripäev võtab väljakutse arutelu tekitamiseks vastu, olles ise korduvalt viidanud, et probleeme ja vajakajäämisi riigiettevõtete juhtimisel on. Kuid riigiettevõtete valitsemise tsentraliseerimise kõrval peab meie hinnangul kaaluma pigem vastupidist võimalust – juhtimist hajutada, mille üheks võimaluseks on viia ettevõtted börsile.
Superfirma nõrkus. Eesti Investeerimisettevõtte loomisega tahetakse riigiettevõtete juhtimine koondada ja teiseks neidsamu riigifirmasid nõustada. Superfirma loojad näevad selles asendust praegu riigiettevõtete juhtimisel levinud üksikküsimuste lahendamisele, mille asemel on vaja selgelt määratletud osaluspoliitikat ja terviklikku vaadet.
See on ka ettepaneku nõrk koht, kuna juba praegu koondub enamiku oluliste riigifirmade, nagu Eesti Energia, Eesti Raudtee ja Tallinna Sadam, juhtimine ühte kohta – majandusministeeriumisse, ning eeldatavalt peaks ministeeriumis olema piisavalt kompetentsi ja võimalusi kaasata spetsialiste ka mujalt.
Äripäev ei nõustu, et poliitiliste ja strateegiliste küsimustega peaks tegelema superettevõte, vaid ikka omanikud. Antud juhul nende esindajad valitsus ja ministeerium, kaasates muidugi vajadusel eksperte. Kui see nii ei ole, siis tuleks küsida majandusminister Juhan Partsilt, miks.
Vastuargumendiks on seegi, et Eesti-suguses väikeriigis tuleks vältida ülemäärast hierarhiat ja bürokraatiat, mida täiendav pealiskiht kindlasti kaasa toob. On ka hirm, et Eesti Investeerimisettevõttest saab järjekordne kõrgelt tasustatud mõttekoda.
Viime börsile. Teisisõnu ei ole probleem mitte sünergia tekitamine, vaid pigem juhtimisriskide maandamises. Praegu on riigiettevõtete juhtimine liiga tihti läbipaistmatu ja politiseeritud. Uus superettevõte ei pruugi neid probleeme lahendada.
Alternatiiv on aga olemas. Selleks on Äripäeva poolt korduvalt pakutud olulisemate riigiettevõtete börsile viimine. Juba ainuüksi samm iseenesest nõuab ettevõtetelt börsireeglite täitmisel suuremat läbipaistvust. Suurem läbipaistvus vähendab ka poliitilist riski
Börsile viimisel lisandub mitu kaudset eesmärki. Potentsiaalselt võib investorite kaudu paraneda ettevõtte kompetents. Investorite vahetu osalemine juhtimises kui ka tagasiside aitavad riigiettevõtteid tõhustada.
Investorsuhete kaudu saab parandada nii ettevõtte kui ka laiemalt Eesti tuntust välisinvestorite silmis. See ei too kaasa kasu ainult konkreetsele ettevõttele, vaid laiemalt Eesti majandusele. Potentsiaalsed investorid huvituvad lisaks ühe ettevõtte näitajatele ka kohalikust ettevõtlus- ja investeerimiskliimast ning alternatiivsetest pakkumistest.
Nii toimiksid riigiettevõtted teatud mõttes veduritena investeeringute Eestisse meelitamisel.
Kirsina tordil aitaks samm elustada varjusurmas Eesti kapitaliturgu nii sisuliselt kui ka märgiliselt.
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Viimased uudised
Ka Michali Reformierakond on vasakkursil
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele