Silvia Kruusmaa • 23. märts 2012 kell 12:07

Ligi: Euroopa suvestagu reegleid eiravaid riike

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul peab euroliit reegleid mittetäitnud riike survestama, sest muid valikuid peale probleemide pole.

Jürgen Ligi osales eile Frankfurdis meediaettevõtte Bloomberg korraldatud konverentsil, kus räägiti Euroopa võlakriisist, selle ülemaailmsest mõjust ja arenevate turgude võimalustest.

Bloombergi võlakriisi konverentsi kõrgetasemeliste külaliste hulgas oli nii poliitikuid, majandusteadlasi kui rahandusettevõtete juhte. Eesti rahandusminister osales paneeldiskussioonis „Euroopa ja selle naabruse tulevik“ koos rahandusettevõtte Mitsubishi UFJ Securities International peaökonomisti Brendan Browni ja investeerimisfirma Wermuth Asset Management juhi Jochen Wermuthiga. Arutati Euroopa olukorda, tulevikku ja võimalike uute liikmete lisandumist Euroopa Liitu.

Jürgen Ligi sõnul on Euroopa loonud kriisiga võitlemiseks ambitsioonika raamistiku, mis on ka rakendumas. „Reegleid mittetäitnud riike survestatakse. Muid valikuid pole kui probleemid lahendada,“ ütles Ligi. „Likviidsusega üle ujutamine pole lahendus, sotsiaalsüsteemi ja tööturgu tuleb reformida. Õige poleks ka Euroopa Keskpanga rolli suurendamine, sest see pidurdaks valitsuste toimekust.“

Seost, et Euroopa võlakriis oleks vähendanud väliste riikide huvi Euroopa Liidu vastu, paneelis osalejad ei näinud – näiteks tõdeti, et aktiivne koostöö ettevõtluses toimub Türgi ja Venemaaga.

Ligi andis Bloombergi telekanalile ka otseintervjuu. Rahandusminister kohtus Frankfurdis veel Euroopa Keskpanga juhatuse liikme Jörg Asmusseni ja Saksa Keskpanga juhatuse liikme dr Andreas Dombretiga, kellega vahetati mõtteid euroala viimaste arengute ja panganduse üle. Lisaks toimus kohtumine Iisreali rahandusministri Yuval Steinitziga, kes tundis huvi Eesti majandusarengu ning koostöövõimaluste vastu.

Hetkel kuum