20. mai 2012 kell 9:03

Hullemaks valmis

Dramaatilised sündmused Kreeka panganduses arenevad kiiresti ja leiavad aset enne juunivalimisi, prognoosis Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe.

Kommenteerides Kreekale laenamist, osundas Rehe finantsmaailma kindlale reeglile: halvale rahale ei anta peale head raha.

Tema sõnul on Euroopa ja sealhulgas Eesti pangandus pea aasta aega valmistunud erinevateks riskistsenaariumideks. Eesti on valmis ka kõige negatiivsema stsenaariumi teokssaamise korral, kinnitas Rehe.

Pankur Rehe pakub välja, milline võiks olla Kreeka võimaliku maksevõimetuse mõju Eestile.

1. Eesti pangandus funktsioneerib korrektselt, täpselt ja häireteta. Klientide igapäevapanganduse toimingutes ei ole mingeid häireid.

2. Eesti majanduse arengutempot mõjutab Kreeka nn musta stsenaariumi realiseerumine, sest Kreeka külmutatud rahandus jahutab laiemalt Lõuna-Euroopa, aga ka Saksamaa majandust.

3. Majanduse tempo aeglustumine suurtes regioonides survestab hinnatõusu, ehk inflatsioonitempo pidurdub, mis omakorda loob tingimused "odava" euro pikemaks püsimiseks. See võimaldab Eesti laenu- ja liisingukohustustega klientidel raha kokku hoida pikemas perioodis - tulenevalt madalast Euriborist.

4. Eesti riik on poliitiliste rahalepete partnerina üks osapool uute tingimuste läbirääkimistel. Selguvad riigi võimalike maksete kohustused, selle sisu, tingimused ja tähtajad.

Rehe rõhutas, et Eesti majanduse eksportööridel on äri ja raha juhtimisel vajalik tähelepanelikult jälgida lisaks Lõuna-Euroopa äripartneritele ka neid teenindavate pankade tugevusi ja reitinguid – arusaadavalt on need negatiivse surve all.

Autor: Ave Lepik, Kaisa Gabral

Hetkel kuum