Rainer Saad • 10. august 2012 kell 10:36

Euro isa: raskustes riigid eurotsoonist välja

Eurotsoon oleks pidanud alustama väiksema arvu liikmesriikidega ning raskustes riigid tuleks rahaliidust välja visata, leiab euro loojate hulka kuulunud endine Euroopa Keskpanga peaökonomist Otmar Issing.

"Me oleks pidanud alustama väiksema riikide arvuga ning rangemate reeglitega, selles pole kahtlust. Nüüd on meil selline koosseis ja poliitika, et ükski riik ei saa eurotsoonist lahkuda. See on kutse väljapressimisele," rääkis ta.

Issingu sõnul on liigne sõltumine Euroopa Keskpangast eurotsooni liikmesriikide päästmisel väga ohtlik ning EKP ei peaks enda finantsstabiilsust euro päästmise nimel ohtu seadma.

Vaatamata finantsturgude rahutusele ning spekulatsioonidele mõne liikmesriigi lahkumise pärast euroalast, peab Issing eurot jätkuvalt ohutuks valuutaks.

"Eurot ennast ei ole vaja päästa, vaid päästa tuleb euro ja euroala stabiilsus. Küsimus, mitu riiki saavad osaleda, on väljakutse, millega Euroopa seisab silmitsi," ütles ta.

Mitmed kriisi lahendamiseks väljakäidud ideed nagu eurovõlakirjad ning suurem pangandusjärelvalve ei aitaks Issingi sõnul praegust olukorda ning eurotsoon peaks nõrgad pangad laskma pankrotti.

Hetkel kuum