Kaisa Gabral • 13. september 2012 kell 13:56

Tark töö pole soositud

Eesti maksusüsteem soosib vahendajaid, ehitajaid ja kapitali liigutajaid ning  karistab nn targa tööga tegelejaid, märkis ettevõtja Jaan Pillesaar.

Riigikogu liige Urve Palo ja Tartu Ülikooli majandusdoktorant Velda Buldas kirjutasid eilses Postimehes, et sotsiaalmaksu vähendamiseks tuleks tõsta ettevõtte tulumaksu.

Eesti paistab silma suure tööjõumaksukoormusega ja madalate kasumimaksudega, kirjutavad Palo ja Buldas. Kõrge sotsiaalmaks on sageli takistuseks, miks ettevõtjad ei jaksa palku tõsta, seega peaks kõrgete tööjõumaksude asemel mõtlema kasumi maksutamisele.

Äripäev küsis, kas sotsiaalmaksu vähendamiseks tuleks tõsta ettevõtte tulumaksu.

"Mõistliku fiskaalpoliitika seisukohast on see kindlasti maksusüsteemi ja riigi majandust tervendav muudatus," vastas küsimuse peale Pillesaar ja lisas:"Eesti tööjõumaksud on meiesuguse areneva majanduse jaoks liiga kõrged ja üldist maksukoormust poliitikud vähendama ei ole valmis.Järelikult on ainus võimalik lahendus erinevaid majandussisendeid võrdsemalt ja õiglasemalt maksustada."

Tema sõnul soosib Eesti tänane maksusüsteem vahenduse, ehituse ja kapitali liigutamisega tegelevaid ettevõtteid ning karistab "targa tööga" tegelevaid ettevõtteid, nagu näiteks arstide, inseneride ja õpetajate tööd müüvaid ettevõtteid.Keskmine maksukoormus  müügikäibe suhtes on Pillesaare hinnangul Eesti targa töö ettevõtetel mitu korda kõrgem kui näiteks kaubandusettevõtetel.

"Teistpidi ma ei ole veel kuulnud, et ükski välisinvestor ainult ettevõtte tulumaksuvabastuse pärast Eestisse investeeriks. Enamasti oninvesteerimisega ju nii, et kõigepealt tuleb investeerida ja kasum saabub alles mitmete aastate pärast. Siis on ettevõtjal selle kasumipealt juba palju jõukohasem makse maksta, kui kohe esimesest päevast kõrgete tööjõumaksude tõttu kõrgemaid investeerimiskulusidkanda. Seega pärsivad kõrged tööjõumaksud ka uute ettevõtete ja ärisuundade alustamist," arvas ettevõtja.

 

 

Hetkel kuum