16. detsember 2012 kell 21:00

Aeg osta Hiina aktsiaid

Olen pikemat aega olnud suhteliselt pessimistlik Hiina suhtes, kuid aktsiate hinnad tunduvad soodsad. Ootused Hiina suhtes on olnud kõike muud kui tagasihoidlikud.

Loetakse aastaid, millal Hiina majandus möödub USAst. Ehk võtaks väheke hoogu maha? Aastakümneid tagasi oli Jaapani majanduse möödumine USAst enesestmõistetav. Kuhu on Jaapani majandus praeguseks jõudnud? Vaatamata mõningasele skepsisesle Hiina majanduse arengu suhtes võiks mõelda Hiina aktsiatesse investeerimisele.

Hiina aktsiaturg tegi reedel päevaga 5,1protsendise tõusu. Sellest hoolimata võib Hiina aktsiaturg investoritele huvi pakkuda. Hiina aktsiad on odavad nii absoluutselt kui ka suhtarvude poolest. Aktsiaturg liigub tasemel, kus ta oli 2009. aastal. Shanghai üldindeks liikus eile 2356 punktil. 2008. aastal käis indeks ära 5500 punktist kõrgemal.

Aktsiad tõusid reedel laias laastus kahel põhjusel. Üheks oli HSBC Hiina ostujuhtide indeks, mille 50,9 näit ületas ootust 0,1 punkti võrra. Teine põhjus on oodatavad reformid.

“Hiina majanduskasv kogub hoogu peamiselt sisenõudluse tõttu,” ütles HSBC analüütik Qu Hongbin Bloombergile. “Uute eksporditellimuste vähenemine ja novembri alla ootuste välismaale vedu viitab kestvatele välistele katsumustele.”

Hiina tipp-poliitikud võivad koguneda lähipäevil, et arutada järgmise aasta eesmärke. Investorid spekuleerivad, et oodata on reforme. On märke, et valitsus lubab fondidel osta rohkem aktsiaid. “Palju spekuleeritakse, et uus Hiina liider Xi Jinping tutvustab paljusid uusi reforme,” ütles Tebon Securitise analüütik Hu Qing, “See on miski, mida kõik ootavad, eriti linnastumise reforme. Seetõttu tõusidki pankade ja kinnisvarafirmade aktsiad. Samuti näen ma turul paljusid kvalifitseeritud investoreid – nad arvavad, et meie turg on alahinnatud. Kohalikud on aktsiate suhtes negatiivselt meelestatud.”

Institutsionaalsed investorid tulevad turule tagasi. “Uued liidrid on vihjanud, et nad soovivad reformida, ja hea PMI number parandas turu meelsust, mis tõigi ralli,” ütles Dongxingi analüütik Liu Guangming. “Maaklerfirmade aktsiad veavad finantssektorit üles.” Tema sõnul otsivad investorid meeldivaid kohti, kus end turule sisse osta. See sektor teeniks arengutelt, kuna maaklerfirmad teenivad neile alati aktsiate tõusult rohkem kasumit.”

“Paistab, et institutsionaalsed investorid on taas turule sisenemas, ja nad peavad nüüd suurendama positsioone, et mitte rongilt maha jääda,” ütles Hengseng Hongding Asset Managementi fondijuht Dai Ming. “Majandus on stabiliseerunud.”

Hiina majandus, mis tegi kolme aasta aeglaseima majanduskasvu, võib käimasolevas kvartalis hoo üles võtta, kuna valitsus on sekkunud majandusse, alandades intressimäärasid ja kiirendades investeerimisprojektide kinnitamisi. Novembris tegid uute eluasemete hinnad nelja kuu kiireima tõusu. “Majandus võib selles kvartalis kasvada aastses võrdluses 8,4 protsenti võrreldes teise kvartali 7,4protsendise kasvuga,” ütles Nomura Hiina peaanalüütik Zhang Zhiwei.

Eesti pangad praegu Hiina investeerimishoiuseid ei paku. Kunagi pakkusid Eesti pangad hoogsalt Hiina investeerimishoiuseid, kuid näiteks Swedbanki kodulehelt on näha, et alates 2010. aastast ei ole pakutud ühtegi Hiina investeerimishoiust. Viimased Hiina investeerimishoiused olid Swedbankis 2009. aastal ja need kehtisid kolm aastat. SEB pakkus kundedele 2011. aasta suvel 2014. aastani kestvaid Hiina investeerimishoiuseid, mille alusvara on kõrgemal algväärtusest. Ka eelmise aasta novembris pakuti Suur-Hiina investeerimishoiust, kus osa raha paigutati Hiina. Tore oleks, kui mõni pank teeks lähiajal taas Hiina investeerimishoiuse, kuna see aitaks lihtsalt teha teistsuguse riskiprofiiliga investeeringut.

“Praegu ei ole Hiina meil pildil aga mitte sellepärast, et turg ei oleks atraktiivne, vaid pigem kuna depomäärad on madalad ja sobiva alusvara hinna leidmine on raskendatud, ja seega investeerimishoiuse tingimused ei ole atraktiivsed,” ütles Swedbankis investeerimishoiuseid kokku panev Meelis Maasik. “Aga idee on iseenesest hea, seega teen uuenduse hindades ja vaatan üle alusvarad, millele saaksime ideed rajada. ”

 

Võrdlus

Hiina aktsiaturu hinna-kasumi suhe teistest madalam

P/E näitJaapan 25,4Euro Stoxx 50 18,6India 16,2USA  14,4Hiina 11,8

Allikas: Bloomberg

 

Tasub teada

Hiina aktsiaid leiab ka USA börsilt

Kes soovivad täit riski, siis neile jätkub USA ja Hongkongi aktsiaturgudel paljude Hiina ettevõtete aktsiaidnende ostmiseks tuleb aga endale ettevõte ise selgeks teha. Tasub silmas pidada ka lühikeseks müüvate riskifondijuhtide vaateid, kuna nii mõnegi Hiina ettevõtte läbipaistvus ja raamatupidamine jätab soovida.USA börsil kaubeldakse ka iSha­res FTSE China 25 indeksifondiga (sümbol FXI), mis investeerib suurematesse Hiina ettevõtetesse. Viimase ajalooline liikumine erineb Shanghai üldindeksi omast. FXI P/E on 9,1.

Hetkel kuum